e
sv

İşletmeler için Sosyal Medya: Pazarlama, Müşteri Hizmetleri ve Daha Fazlası

İşletmeler için Sosyal Medya
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İşletmeler için Sosyal Medya: Pazarlama, Müşteri Hizmetleri ve Daha Fazlası: Daha fazla müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerinizle daha etkili bir şekilde etkileşim kurmak için sosyal medya stratejilerini öğrenin. İşletmelerde sosyal medya kullanımı, İşletmelerin kullanabileceği medya platformları, Sosyal medya Yönetimi, Şirketler sosyal medyayı Nasıl Kullanmalı, Ticari medya nedir, Sosyal medyanın Önemi, İşletmeler sosyal medya kullanarak aşağıdakilerden hangisini elde edebilir, sağlam bir sosyal medya planı aşağıdakilerden hangisini içerir?

 • Sosyal medya, yeni, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanın inanılmaz derecede etkili bir yoludur.
 • Her sosyal medya platformu eşit yaratılmamıştır. Etkili bir sosyal strateji geliştirmek için markanıza en uygun sosyal kanallara odaklanın.
 • İşletmeler için iyi çalışan sosyal medya platformları arasında Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Pinterest ve LinkedIn bulunur.
 • Bu makale, işletmeleri için sosyal medyayı kullanmayı öğrenmek ve etkili bir sosyal medya stratejisinden yararlanmak isteyen küçük işletme sahipleri içindir.

Küçük işletmenizin sosyal medya varlığı yoksa, markanız için önemli avantajları kaçırıyor olabilirsiniz. Sosyal medya aracılığıyla yeni müşteriler kazanabilir ve tekrarlayan müşterilerle daha anlayışlı bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz. Sosyal medya, markanız hakkında değerli bilgiler sağlarken müşterilerinize ulaşmanın oldukça uygun maliyetli ve kişiselleştirilmiş bir yolu olabilir.

RBB Communications’ın Dijital Direktörü ve Ortağı Abdul Muhammed, “Sosyal medya, neredeyse tüm diğer pazarlama kanallarından daha düşük maliyetle hedefleme yeteneğinin yanı sıra erişim ve ölçek sağlıyor” dedi. “İnsanlar her gün, bütün gün sosyal medyada. Markalar, insanların olduğu yere gitmeli.”

Sosyal medyanın en etkili iş kullanımlarını, etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi için en iyi uygulamaları, sosyal medya yatırım getirisini nasıl ölçeceğinizi ve markanız için en iyi sosyal platformu nasıl seçeceğinizi keşfedeceğiz.

İş için sosyal medya nasıl kullanılır?

Bunlar, bir sosyal medya varlığından yararlanabilecek iş yönlerinden bazılarıdır:

 • Pazarlama
 • Müşteri servisi
 • Satış
 • İşe alma ve işe alma
 • Kriz yönetimi

1. Pazarlama için sosyal medyayı kullanın.

Küçük işletme pazarlama planınıza etkili bir sosyal medya varlığını dahil ettiğinizde , müşterilere ve potansiyel müşterilere bulundukları yerde ulaşabilirsiniz. Markanızı pazarlamak için sosyal medyada başarılı bir varlık oluşturmaya yönelik bazı ipuçları ve en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturun. Sosyal medyada başarıyı sağlamanın en iyi yolu bir plan yapmaktır. Bu, kullanmayı planladığınız her platformu içeren bir sosyal medya pazarlama stratejisi tasarlamak anlamına gelir.
 • Tutarlı bir şekilde yayınlayın. Takipçileriniz sabit bir varlığa değer verir, bu nedenle tutarlı bir gönderi planı izleyin. Tutarlı olurken, takipçileriniz için itici olabilecek çok fazla gönderi paylaşmaktan kaçının.
 • Net bir ses geliştirin. Sosyal medya varlığınızda, hedef kitlenizde yankı uyandıran ve markanızı nasıl gördüklerini etkileyen tutarlı bir ses ve ton oluşturun. Kitlenizi dinleyin ve çok uğraşıyormuş gibi görünmeden onlarla ilişki kurmanın yollarını bulun. En önemlisi, biraz kişilik göstermekten korkmayın. Bu, işinizi uyarlanabilir, arkadaş canlısı ve alakalı olarak sunmaya yardımcı olur.
 • Sosyal medya ile iyi eğlenceler. Sosyal medya yarışmaları düzenlemek, web sitenize veya profil biyografinizdeki özel tekliflere bağlantı vermek ve heyecan verici güncellemeler veya haberler içeren canlı videolar yayınlamak gibi daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve müşterilerinizle etkileşim kurmak için eğlenceli yollar sağlayın .
 • Kitlenizi tanıyın. İçeriğinizi bilgilendirmek için demografik bilgileri, müşteri davranışlarını ve sosyal medya trendlerini görmek için analiz araçlarınızı kullanın . Kitlenizin sizden ne görmek istediğini bilmek ve buna göre yanıt vermek, katılım oranlarınızı artırmada uzun bir yol kat edebilir.

Sosyal medya, küçük bir işletmenin başarısını artırabilir veya bozabilir. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmak için büyük markalardan sosyal medya hakkında dersler alın .

2. Müşteri hizmetleri için sosyal medyayı kullanın.

Pek çok müşteri zaten sosyal medya aracılığıyla iletişim kurduğundan, müşteri hizmetleri için sosyal medyayı kullanmak beyinsizdir. Sosyal medya iletişimi sayesinde, müşteri sorunlarını hızlı ve verimli bir şekilde çözebilir, sadık bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olabilirsiniz.

 • Müşteri sorunlarına hızlı bir şekilde yanıt verin. Pek çok işletme, sosyal medyayı kendi kendini tanıtmak için başka bir kanal olarak görüyor ve müşteriler gönderilerine yorum yaptığında veya onlara tweet attığında her zaman yanıt vermiyor. Convince & Convert’in araştırmasına göre , tüketicilerin %42’si sosyal medyadaki bir şikayete 60 dakika içinde, yaklaşık üçte biri ise yarım saat içinde yanıt verilmesini bekliyor. Sosyal medya kanallarını izlemek ve endişelere anında yanıt vermek, müşterilerle güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.
 • Hashtag’leri stratejik olarak kullanın. Hashtag’lerin bir sosyal medya platformunun algoritmasında nasıl çalıştığı büyük olasılıkla sık sık değişecektir, bu nedenle sosyal platformlarınızın hashtag önerileri ve en iyi uygulamaları konusunda güncel kalın. Hashtag’ler, özellikle Twitter gibi platformlarda konuları düzenli ve kolay gezinmeye yardımcı olur. Ayrıca hashtag’lerinize daha fazla bilgi ekleyebilir ve içerik düzenleyebilirsiniz.
 • Herkese açık görüşmeleri gizliye alın. Birçok kızgın veya hüsrana uğramış müşteri, bir markanın Instagram ve Facebook hesaplarına herkese açık yorumlar bırakır veya bir işletmeye tweet atar. Bu mesajları görmezden gelmemeniz gerekse de, tüm karşılaşmayı herkese açık bir şekilde ele almak her zaman akıllıca değildir. Görüşmeye özel olarak devam etmelerini isteyen bir ilk yanıt göndererek diğer müşterilere katkılarına ve zamanlarına değer verdiğinizi gösterin.

3. Satış için sosyal medyayı kullanın.

Sosyal medyanın gücünü deneyimlemenin en doğrudan ve kazançlı yollarından biri satışları artırmaktır. Sosyal medyadaki satışları çeşitli şekillerde artırabilirsiniz:

 • Sosyal medyada reklam verin. Facebook, Instagram ve Twitter gibi büyük sosyal platformlar, hedef kitlenize ulaşmanıza ve reklam kampanyalarınızı takip etmenize yardımcı olan reklam platformlarına sahiptir.
 • Sosyal medyada satış yapın. Facebook ve Instagram, işletmelerin çevrimiçi satış yapmaya başlamasını kolaylaştıran satış platformları ve alışveriş yapılabilir gönderiler sunar .
 • Marka elçileri ile çalışın. Marka elçileri olarak hareket edecek sosyal medya etkileyicileri veya hevesli müşteriler bulmak, işletmeniz hakkında ağızdan ağza söylentileri artırmanın ve satışları artırmanın etkili bir yoludur.
 • Sosyal dinleme ile işinizi geliştirin. Sosyal dinleme, kuruluşların müşterilerin çevrimiçi olarak marka hakkında söylediklerinin makro bir görünümünü aldığı ve bilgiyi işi geliştirmek için kullandığı bir süreçtir. Sosyal dinleme, bir markayı ve satışlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek sektör trendleri ve müşteri duyarlılığı hakkında daha geniş bir görüş sağlar.

4. İşe alma ve işe alma için sosyal medyayı kullanın.

Modern işe alım sürecinde , sosyal medya platformları, potansiyel yetenekleri işe almak için mükemmel bir yol sağlar. LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi siteler aracılığıyla sosyal medya işe alımı, işverenlerin geniş bir aday havuzuna erişmesine ve uygun işe alımları verimli bir şekilde sıralamasına olanak tanır.

Bir işletmenin sosyal medya kanalları da önemli bir işe alım aracıdır. Sosyal medya platformlarınız markanızı yansıtıyorsa ve şirketinizin değerlerini paylaşıyorsa, potansiyel çalışanlar ekibinize katılma konusunda daha heyecanlı olacaktır.

İş arayan bir iş adayıysanız, sosyal medya taramasının yaygın bir uygulama olduğunu anlayın. Sosyal medya varlığınızın, potansiyel işverenlerin görmesini istediğiniz kişiyi yansıttığından emin olun.

5. Kriz yönetimi için sosyal medyayı kullanın.

İşletmeniz, Boston Maratonu bombalamalarının ardından ne tweet attı? Facebook’ta ne paylaştın? İster işletmenizin sosyal medya takipçilerine içten bir mesaj göndermeyi, ister haftayı sessizce tamamlamayı seçin, muhtemelen böyle bir trajedinin ortasında nasıl ilerleyeceğinizden emin değildiniz.

Ne yazık ki, manşetler korkunç bir hal aldığında sosyal medya pazarlamasını nasıl ele alacağınıza dair bir görgü kuralları kitabı yok. Bununla birlikte, işletmelerin trajik olaylara tepki vermek için sosyal medyayı nasıl kullanmaları gerektiğine dair birkaç düşünce okulu var.

Bir kriz sırasında sosyal medyayı kullanmak için bazı ipuçları:

 • Söyleyecek güzel bir şeyin yoksa, hiçbir şey söyleme.
 • Trajik bir durumda sessizlik nadiren doğru tepkidir.
 • Bir trajedi veya başka bir krize hazırlıksız yakalanmamak için bir sosyal medya stratejiniz olsun.
 • Sözlerinizi dikkatli seçin ve her zaman yürekten konuşun.
 • Trajik bir olay duyar duymaz takviminizi kontrol edin ve gereksiz gönderileri durdurun.
 • İşletmenizin anlamlı bir şekilde yardımcı olabileceği yolları arayın.

Editörün notu: İşletmeniz için doğru sosyal medya yönetimi çözümünü mü arıyorsunuz? Bayi ortaklarımızın ihtiyaçlarınız hakkında sizinle iletişime geçmesini sağlamak için aşağıdaki anketi doldurun.

Sosyal medya işinize nasıl yarar sağlar?

İş için sosyal medyayı kullanmanın birçok avantajı vardır. İşte sosyal medyanın sağladığı sekiz iş avantajı.

 • Marka bilinirliği: Dünya çapında milyarlarca insan her gün sosyal medyayı kullanıyor ve işinizi müşterilerin olduğu yere koymak mantıklı. Örneğin Facebook’a göre Instagram kullanıcılarının yaklaşık %60’ı platformu kullanarak yeni ürünler buluyor. Sosyal medya, bir marka oluşturmak ve marka bilinirliğini artırmak için paha biçilmez bir araçtır .
 • Marka kişiliği: İşletmelerin belirgin bir sese sahip olması ve müşterilerle insani düzeyde etkileşim kurması her zamankinden daha önemli hale geliyor. Sosyal medya, görsel bir marka oluşturmak için kolay bir yol sağlar ve marka değerlerinizi sergilemek ve takipçilerle etkileşim kurmak için bir kimlik ve ses geliştirmenize olanak tanır.
 • Düşünce liderliği: Sosyal medya, işletmelerin düşünce liderleri olmalarına ve ilgi çekici ve ilgili içerik aracılığıyla kendilerini endüstri liderleri olarak kurarak rakiplerinden sıyrılmalarına olanak tanır. Bunu, Instagram’da yaratıcı içerikler paylaşarak, LinkedIn için düşünceli blog yazıları yazarak veya tweet’lerde yeni bir bakış açısı göstererek yapabilirsiniz.
 • Artan web sitesi trafiği: Takipçileriniz sosyal medya içeriğinizi beğenirse, sizinle ilgilenmeye başlarlar ve şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için işletmenizin web sitesine giderler . Bu, sizin için daha yüksek web sitesi trafiği ve potansiyel olarak daha fazla satış anlamına gelir.
 • İtibar yönetimi: İtibar her şeydir ve sosyal medya size müşterilerle iletişim kurmanız ve sorunları hızla çözmeniz için mükemmel bir fırsat sunar. Doğru kişilerin görmesini sağlamak için takipçilerinizin bir soruları veya şikayetleri varsa kullanabilecekleri benzersiz bir hashtag bile oluşturabilirsiniz. Olumlu incelemeleri veya yorumları vurgulamak için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz.
 • Analitik ve içgörüler: Çoğu sosyal medya platformunda, takipçi sayılarını, katılım oranlarını ve tıklama oranlarını izlemenize olanak tanıyan analiz araçları bulunur. Bu rakamlar, takipçilerinizin en iyi yanıt verdiği içerik türlerini belirlemenize ve pazarlama stratejinizi buna göre ayarlamanıza yardımcı olabilir.
 • Hedefli reklamlar: Sosyal platformlarda reklam oluşturmak kolaydır ve bunun yararı, onları hedef kitlenize uyacak şekilde özel olarak hedefleyebilmenizdir. Araştırmalar, kullanıcıların reklamlar kendilerine göre uyarlandığında daha iyi yanıt verdiğini ve bunun da genellikle etkileşimi artırdığını göstermiştir.
 • Rakip analizi: Müşterilerle etkileşim kurmanın yanı sıra, sosyal medya rakiplerinizi izlemenize yardımcı olur. Rakiplerinizi takip edin ve onlar için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını not edin. Bu içgörüleri sosyal medya pazarlama stratejinizde kullanın.

Rekabet analizi , ürünlerinizi veya hizmetlerinizi geliştirmenize, hedef kitlenize daha iyi hizmet vermenize ve kârınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya yatırım getirisi nasıl izlenir?

İşletmenizin sosyal medya yatırım getirisini formüle ederken, kurarken ve takip ederken birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekecek.

 • Acil hedeflerinizi belirleyin. Sosyal medya yatırım getirisini ölçmekte zorluk çeken birçok kuruluş, belirli, somut hedefler tanımlamamıştır. ROI’yi başarılı bir şekilde ölçmenin anahtarı, ulaşılabilir iş hedefleri belirlemek ve bunları gerçekleştirmek için stratejinizi oluşturmaktır.
 • Uzun vadeli hedeflerinizi anlayın. Nihai hedefinizi anladığınızdan emin olun – tüm daha küçük, daha acil hedeflerinizin neye dayanacağını. Bu nihai hedef vizyonu, sosyal medya çabalarınızı birleştirecektir. Nihai hedefiniz, işletmenizin marka bilinci oluşturma ve iletişim yönergeleriyle uyumlu olmalıdır.
 • İzlenecek metrikleri belirleyin. Hedeflerinizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı öğrendikten sonra, etkileşim, hedef kitle, erişim ve duyarlılık dahil olmak üzere izlemek istediğiniz metrikleri kesin olarak belirleyin. Bu bilgiyi stratejinize nasıl uygulayacağınızı anlayın.
 • “Gösteriş ölçütlerini” yoksayın. Sosyal medya pazarlama kampanyanız başladıktan sonra birkaç ölçümü izleyeceksiniz. Bu metriklerden bazılarına “gösterişli metrikler” denir çünkü bunlar çıplak gözle görülebilir ancak bir kampanyanın başarısı hakkındaki tüm hikayeyi tam olarak anlatmazlar. Tüm hikayeyi anlatmak ve YG’yi doğru bir şekilde ölçmek için, bir kampanya tarafından oluşturulan trafikten elde edilen dönüşümler gibi daha ayrıntılı metrikleri izlemeyi düşünün. Dönüşümlerinizi izleme hakkında daha fazla bilgi edinin .]
 • Takipçilerinizle ilişkiler kurun. Takipçileriniz sizinle bir ilişkileri olduğunu hissettiklerinde, içeriğinizle etkileşime geçme ve işinizi satın alma ya da taahhüt etme olasılıkları daha yüksektir.
 • Niceliğe değil niteliğe odaklanın. Dikkatle düşünülmüş içerik sağlayarak sosyal medya gönderilerinizde dikkatli olun. Sosyal medyanız sadece var olmak için değil, işinize hizmet etmek ve bir hedefe ulaşmak için var. Fotoğraflarınızı, altyazılarınızı ve hashtag’lerinizi her platform için uygun şekilde düşünerek zaman ayırın. Hootsuite veya Later gibi yayınlama araçları, gönderileri yayınlanmadan önce ayarlamanıza ve önizlemenize yardımcı olabilir.
 • Harcamaları başarı oranlarınıza göre analiz edin. Harcama, ölçülmesi en basit metriklerden biridir. Kampanyanızın başarısını analiz ederken, harcanan tüm parayı ve nasıl kullanıldığını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Web sitenizin trafiğini izlemek ve sosyal medya kanallarınızın web sitesi ziyareti ve satışı sağlayıp sağlamadığını görmek için Google Analytics’i kullanın .

İşletmeler için sosyal medya platformları

İşte en popüler sosyal medya platformlarına ve bunların iş araçlarına genel bir bakış.

Facebook

Facebook, 2022 itibariyle aylık 2,9 milyardan fazla aktif kullanıcıdan oluşan çeşitli kitlelere sahip son derece popüler bir sosyal medya ağıdır. Her büyüklükteki işletme için Facebook’un iş araçlarını kullanmak ve bir Facebook işletme sayfasına sahip olmak  faydalıdır .

Fotoğraflardan önemli şirket güncellemelerine kadar her şeyi paylaşmak için Facebook’u kullanın. Bir işletme hesabıyla, güçlü reklamcılık araçlarına ve derinlemesine analizlere erişebilirsiniz. İş sayfalarında ayrıca iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi, sunduğunuz ürün ve hizmetleri ve çok daha fazlasını vurgulayan birçok özelleştirme seçeneği bulunur.

instagram

Instagram, 2022’de 1,1 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile inanılmaz derecede popüler. Instagram Live’dan Instagram Stories’e, markaların hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmasına ve satmasına yardımcı olan Instagram iş araçlarının sayısı hiç bitmiyor . Instagram, fotoğraf ve video gönderilerine odaklanan görsel bir platformdur, bu nedenle güçlü görsel içeriğe sahip işletmeler için paylaşmak için mükemmel bir araçtır. Ayrıca, mobil cihazlar için optimize edilmiş araçlar ve hizmetlerle neredeyse tamamen mobildir.

Daha sanatsal nişler Instagram’da öne çıkma eğilimindedir, ancak hedef kitlenizi hedeflerseniz çoğu işletme platformdan ve geniş kullanıcı tabanından yararlanabilir. Instagram hesap yöneticiniz, hesabınıza gönderilen fotoğrafların ve videoların yüksek kalitede olmasını sağlamak için ayrıntılara dikkat etmeli ve bazı fotoğrafçılık becerilerine sahip olmalıdır.

twitter

Twitter, kısa güncellemeler, takipçilerle etkileşim ve blog gönderilerinin bağlantılarını paylaşmak için harika olsa da , platform tüm işletmeler için ideal değildir.

Twitter’da kısa tweet’ler (240 karakter veya daha az), videolar, resimler, bağlantılar, anketler ve daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Tweetleri beğenip retweetlemenin yanı sıra gönderilerinizde kullanıcılardan bahsederek bu platformda hedef kitlenizle etkileşim kurmak da kolaydır.

Görselliği yüksek bir işletmeyseniz veya güçlü bir marka sesiniz yoksa bu sosyal medya ağını atlamak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok şirket Twitter’da öne çıkıyor çünkü kendi avantajlarına kullandıkları benzersiz, marka içi bir sese sahipler.

Diğer şirketler Twitter’ı müşteri hizmetleriyle ilgilenmek gibi ticari işlevler için kullanır; Twitter’ı aktif olarak kullanan müşteriler, endişelerini dile getirmek veya övgülerini paylaşmak için şirketler arayacaktır.

İlginç içeriğiniz varsa ve bu içeriği ilgi çekici bir şekilde seslendirebiliyorsanız, Twitter, kelimeyi hızla yaymak için mükemmel bir araçtır. Hashtag’ler gönderileri artırmaya yardımcı olur ve çok sayıda takipçisi olan bir kullanıcı sizi retweetlerse içeriğiniz viral hale gelebilir.

Twitter ile dengeyi bulmak çok önemlidir. Sadece bağlantılarınızı veya medyanızı paylaşmayın; diğer Twitter kullanıcılarından ilginç, alakalı içerikler paylaştığınızdan da emin olun.

Pinterest

Bu görsel yönelimli platform, kullanıcıların kategoriye göre düzenlenebilen dijital bülten panolarını “sabitleyerek” içeriği kaydetmesine ve görüntülemesine olanak tanır. Örneğin, kişisel bir kullanıcı, tarifleri sabitlemek için ayrılmış bir yemek panosuna, fotoğrafçılık için ayrılmış başka bir panoya vb. sahip olabilir.

Pinterest’in iş için kullandığı , markaların pinlerine ürün detayları ve konum haritaları gibi belirli bilgileri eklemek için kullanabilecekleri, Zengin Pinler adı verilen bir dizi özel pin içerir. Pinterest’teki her pin, onu tamamen görsel bir platform haline getiren bir resim veya video içerir. Bu nedenle Pinterest, çalışma saatleriniz gibi bilgileri paylaşabileceğiniz bir yer değildir.

Pinterest, niş işletmeler için harikadır, ancak her şirket için olmayabilir. Sitedeki popüler kategoriler DIY projeleri, moda, egzersiz, güzellik, fotoğrafçılık ve yemektir. Bu, bu kategorilerin dışındaki işletmelerin platformda başarılı olamayacağı anlamına gelmez, ancak Pinterest’i bu alanlardaki işletmeler için özellikle iyi bir pazarlama aracı haline getirir.

Snapchat

Snapchat, kaybolan içeriğiyle tanınan, yalnızca mobil cihazlara yönelik, görsel bir sosyal medya ağıdır. Kullanıcılar birbirlerine video ve fotoğraf gönderebilir veya 24 saat sonra kaybolan herkese açık Hikayelerinde içerik yayınlayabilir. Uygulama, sohbet, mesajlaşma, görüntü depolama, etkinlikler ve medya içeriğini içerecek şekilde genişledi. Artık Snapchat’te yayınlanan içerik kolayca kaydedilebilir ve başka bir yere yüklenebilir.

Gönderiler geçici olduğundan, süper parlak içerik oluşturmak için daha az baskı vardır. Ayrıca, hikayenizi kaç ve hangi belirli kullanıcının görüntülediğini de görebilirsiniz. İşletmeler için Snapchat söz konusu olduğunda , küçük bir işletme büyük olasılıkla platformun Hikayeler özelliğini kullanacaktır. Ancak, yalnızca sizi ekleyen kullanıcıların Hikayeler içeriğinizi görüntüleyebileceğini unutmayın. Bir kitleniz olduğunda Hikayeler, kolayca hikaye odaklı ve etkileşimli içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Youtube

Google’ın sahibi olduğu YouTube, insanların içeriği görüntüleyebildiği, yükleyebildiği, değerlendirebildiği, paylaşabildiği ve yorum yapabileceği bir video paylaşım platformudur. Site, haber ve eğlence için büyük bir merkezdir.

YouTube’daki birçok işletmenin yaratıcı, görsel veya eğitici bir bileşeni vardır. Platform oldukça yaratıcıdır, bu nedenle içerik üreten özel bir video düzenleyiciye sahip olmak çok önemlidir. Ancak işletmenizin platformda pazarlama yapmak için bir kanala ihtiyacı yoktur; sık sık video yayınlayan ve genellikle geniş kitlelere sahip olan YouTube fenomenlerinin bir alt kültürü var.

İşletmeler, ürün yerleştirme için genellikle YouTuber’larla iş birliği yapar çünkü bu kullanıcılar zaten ilgili kitlelere sahiptir. YouTube etkileyicilerini kullanmak, işletmenizi platformda pazarlamanın daha kolay bir yolu olabilir, çünkü içerik oluşturmak ve yıllar alabilen bir takip oluşturmak için zaman ve çaba harcamanıza gerek yoktur.

LinkedIn

LinkedIn’in aylık 260 milyon kullanıcısı var sahiptir ve profesyonel ağ oluşturma için en iyi platformdur. LinkedIn işinin kullandığı kadarıyla , en iyi yetenekleri bulmak, kendinizi bir sektör lideri olarak konumlandırmak ve işletmenizi tanıtmak için mükemmel bir yerdir.

LinkedIn, diğer sosyal medya platformlarından daha profesyonel olacak şekilde tasarlanmıştır ve işletmelere ve profesyonellere yöneliktir. Kullanıcılar özgeçmişe benzer profiller oluşturur ve şirketler işlerini sergileyen sayfalar oluşturabilir. LinkedIn profesyonel bir platform olduğu için, iş ilanlarını ve şirket kültürünüz hakkında bilgileri yayınlamak için en iyi yerdir.

Marka tanınırlığı oluşturmanıza ve kullanıcıları şirket sayfanıza ve web sitenize çekmenize yardımcı olabilecek sorular sormak ve yanıtlamak için sektöre özel LinkedIn Gruplarına katılabilirsiniz. Twitter’da olduğu gibi, sayfanızda orijinal ve paylaşılan içeriğin bir karışımına sahip olmak en iyisidir, bu nedenle işinizle ilgili gösterişli, profesyonel içerik oluşturmaya çalışın.

TikTok

Kullanıcıların kısa videolar oluşturup paylaştığı nispeten yeni hit platform TikTok, işletmeler için son derece etkili bir seçenek olabilir, ancak yalnızca doğru kullanıldığında. TikTok, esasen, kötü şöhretli zeki Z Kuşağı arasında popüler olduğundan, platformda iş başarısı için doğru tonu yakalamak zor olabilir.

TikTok’u iş için kullanmak için markanızı ve bunun özellikle TikTok’a nasıl dönüştüğünü çok iyi anlamanız gerekir. Kendiniz denemeden önce diğer işletmelerin TikTok ile nasıl mücadele ettiğini inceleyin.

Biliyor musun?

TikTok, takipçilerle doğrudan etkileşim kuran ve onları bir marka deneyimine katılmaya teşvik eden , deneyimsel pazarlama için optimize edilmiş bir platform örneğidir .

İşletmeler için sosyal medya SSS

İşletmeler için en iyi sosyal medya platformu hangisidir?

Bu, büyük ölçüde işletmenin türüne ve sosyal medya hedeflerine bağlıdır. Facebook, sosyal medya pazarlamanızı özelleştirmek için en geniş kitleye ve en fazla alana sahiptir. Twitter, müşterilerden geri bildirim almak ve müşterilerle doğrudan etkileşim kurmak için en iyisidir. Pinterest, doğrudan sitede pazarlama yapabilen küçük ve niş işletmeler için idealdir. YouTube , müşterilerin alışveriş yapabileceği bir şirket açılış sayfası gibi diğer web sitelerine trafik çekmek için tartışmasız en iyi sosyal medya platformudur .

En iyi sosyal medya sitesi, işletmenizin belirli hedefleri için kullanabileceğiniz sitedir. Bununla birlikte, bunu akılda tutarak, birden fazla sitede sosyal medya kullanımının bir kombinasyonu genellikle en iyi sonuçları verir.

Sosyal medyanın işletmeler için dezavantajları nelerdir?

Sosyal medyanın dezavantajları büyük ölçüde kullandığınız platformlara bağlıdır, ancak bazı evrensel dezavantajlar da vardır.

 • Zaman yatırımı: Bir sosyal medya hesabını yönetmek çok zaman alır ve işi dışarıdan alıyorsanız, o zaman için ödemek çok para alacaktır. Bu yatırımlardan elde edilen ilk sosyal yardım genellikle değerli olsa da, sosyal medya yatırımları zaman içinde daha küçük getiriler sağlar.
 • Kötü tanıtım: Diğer bir büyük dezavantaj, kötü tanıtım potansiyelidir. Bir yazım hatası kadar basit bir şey bile yanlış mesaj gönderebilir ve siz mesajı düzelttikten sonra bile kötü tanıtımın sonuçları devam edecektir. Bir sosyal medya hesabının siyasi veya başka türlü tartışmalı konularla karşılaşması neredeyse kaçınılmazdır ve birisinin işletmenizin söylemini beğenmemesi garantidir.
 • Uygunsuz etki: Yönetilmesi en zorlu risklerden biri, sosyal medya takipçilerinizin etkisidir. Her zaman toplam müşterilerinizin küçük bir bölümünü temsil edecekler, ancak en çok ses çıkaranlar olacaklar ve müşterilerinizin çoğunun gerçekte ne istediğini veya düşündüğünü yanlış okumanıza yol açabilirler. Sosyal medyaya çok fazla stok koymak, bir işletmeyi kötü bir yola sokabilir.

Sosyal medya pazarlaması için ne kadar bütçe belirlemelisiniz?

Sosyal medya pazarlaması için sihirli bir sayı yoktur. Muhtemelen en azından biraz para harcamanız gerekirken, harcamalarınızın ne kadarını alacağınız kampanyanızın verimliliğine bağlı olacaktır.

WebStrategies’e göre, şirketler genellikle toplam dijital pazarlama bütçelerinin %15 ila %25’ini sosyal medyaya harcıyor. Bu, başlamak için iyi bir noktadır, ancak harcamalarınızı, bu rakamlar mevcut olduğunda YG istatistiklerinize göre ayarlayabilirsiniz ve yapmalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

PUBG Mobile 60 fps Veren Telefonlar

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
lawyer