e
sv

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

KOSGEB Anlaşmalı BankalarMilyonlarca kişi KOSGEB kredileri ile kendi iş yerlerini kurmuştur ve yine mevcut işletmelerini büyütmüşlerdir. KOSGEB, genç girişimciler için daha fazla kredi ve hibe desteği verirken, girişimcilerin kendilerini geliştirmesi ve daha fazla kazanç elde etmesi için finansman desteği sağlarken, aynı zamanda da çeşitli eğitim ve seminerler de düzenlemektedir. Bu sayede girişimcilerin açtıkları iş yerleri, her daim ilerlemekte olup, ülke ekonomisine de çeşitli katkılar sağlamaktadır.

KOSGEB bazı bankalar ile anlaşarak düşük faizli veya 0 faizli olarak destek sağlamaktadır. Gerekli şartları taşıyan herkes, KOSGEB finansman desteklerinden faydalanabilir. Eğer KOSGEB kredilerinden faydalanmak isterseniz, ilk etapta kurumun verdiği online eğitimleri veya uygulamalı eğitimleri almanız gerekmektedir.  Bu eğitimlerin süresi 32 saat olarak belirlenmiştir. Ancak sadece eğitimlere katılmak yeterli değildir. burada kişiler ilk etapta nace koduna göre kredi alacakları, sektörü belirlemelidir. Daha sonra belirledikleri sektörlere yönelik eğitimler almalıdır. Eğitimlerden sonra yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler, için kurs bitirme belgeleri verilir. Bu kurs bitirme belgesi ile KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan düşük faizli kredileri alabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, ilk kurulduğu yıllarda sadece imalat sektörlerine destek sağlarken, artan talep karşısında sesiz kalmamış ve diğer sektörlere de destek vermeye başlamıştır. pek gıdadan, tekstile, imalat sanayinden, yenilebilir enerji sanayine kadar pek çok iş kolunda destek vermektedir. KOSGEB destekleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ilk olarak KOSGEB’in resmi web sitesine giriş yaparak, nace kodlarına bakabilirsiniz. KOSGEB pek çok alanda girişimcisini desteklerken, tütün, alkol, eğitim ve sağlık sektörleri için kredi imkanı sunmaz. Diğer iş alanlarında ise yatırımcıyı desteklemek amacı ile hem hibe destekleri sağlar hem de düşük faizli kredi imkanları sunar. Kurum, verdiği krediler için hemen ödeme yapılmasını  da istemez. Yani kişiler aldıkları kredileri ödemek için kendilerine bir ödeme planı çıkarabilirler. Bankalar ile yapılan bu ödeme planı ile ödemelerde de bir sorun yaşanmamaktadır. İlk defa iş yapacaklar için kredi imkanı sunarken, hali hazırda işletmesi olan kişiler için de çeşitli destekler sağlar. Üstelik finansman desteğini sağladıktan sonra, yine kişileri yalnız bırakmaz. İşletmenin daha fazla büyümesi ve gelişmesi için ilerleyen yıllarda yine kredi veya hibe destekleri sunarken, yine çeşitli seminerler ve kursalar da sağlar. Bu da girişimcilerin hem maddi yönden hem de iş yönetimi yönünden büyük bir rahatlığa ulaşmalarına yardımcı olur.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

KOSGEB kredisi veren bakalar 13 tanedir. Bu bankalardan bir kısmı devlet bankası olması ile beraber, bir kısmı özel bankalardır. KOSGEB kredisi için sadece yeni girişimci olma şartı da yoktur. Yani KOBİ’ler de bu anlaşmalı bankalar aracı ile kendileri için gerekli olan finansman desteklerini alabilirler. Özellikle terör olaylarına maruz kalan kişiler ilk sırada bu kredilerden faydalanabilirler. 1. Dereceden şehit yakınları için ve gaziler için KOSGEB destekleri daha fazla verilmektedir. Yine özellikle 2020 yılında karşılaşılan doğal afetler karşısında zor duruma düşen KOBİ’ler için de bir takım düşük faizli kredi imkanları sunulmuştur.

Anlaşmalı bankalardan ziyade bir devlet bankası olan halkbank, her zaman KOBİ desteklemeleri ile bilinir. Pek çok esnaf ve zanaatkar, halkbank sayesinde 0 faizli krediler çekmiş ve işletmelerini her zaman bir adım daha öne taşımayı başarmıştır. Hem yeni iş girişiminde bulunacak kişiler hem de KOBİ’ler KOSGEB ile anlaşmalı bankalardan kredi destekleri alabilirler. Ancak kredi desteklerinden faydalanabilmeleri için birkaç şartı yerine  getirmeleri de gerekir.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2023

Ülkemizde ekonomiyi canlandırmak ve daha diri tutmak adına pek çok proje geliştirilmektedir. Bu projelerden en fazla ilgi gören ise KOSGEB’in verdiği desteklemelerdir. Bu desteklemelerin bir kısmı hibe şeklinde girişimciye sunulurken, bir kısmı KOBİ’ler veya yine girişimcilere sağlanan düşük faizli kredilerdir. Bu proje doğa olayları, terör olayları göz önüne alınarak hazırlanırken, ülke ekonomisini canlandırmak adına da her daim diri tutulmaktadır. Dolayısı ile bazı bankalar ile anlaşmaya gidilmiş ve bu yönde KOBİ’ler ve girişimciler için can suyu niteliğinde düşük faizli krediler verilmiştir.

KOSGEB anlaşmalı bankalar 2023 yılı listesine bakacak olursak;

 • Halkabankası,
 • Ak bank
 • Alternatifbak,
 • Finans bank,
 • Deniz bank,
 • Forsitbank,
 • Garanti bankası,
 • HCBS bank,
 • Ziraat bankası,
 • Türk ekonomi bankası,
 • Vakıflar bankası,
 • İş bankası,
 • Yapı kredi bankası,

Bu bankalar ile KOSGEB anlaşmalı olup, çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. İlk olarak KOSGEB’in verdiği finansman desteklerinden faydalanmak adına, verilen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Akabinde anlaşmalı bankaların kredileri için belirlemiş olduğu çeşitli koşulları da yerine getirmeniz gerekir. bu sayede hayalini kurduğunuz iş yerinizi açabilirsiniz. Veya mevcut iş yerinizi hedeflediğiniz noktaya daha kolay bir şekilde getirebilirsiniz. Üstelik bu bankaların faiz oranları nerede ise hiç yok denecek kadar azdır. Ve yine aylık ödeme limitleri, düşük olduğu gibi ödemelerde de çeşitli esneklikler de yapılmaktadır.

KOSGEB Kredileri Kimler İçin Geçerlidir?

Yukarıda vermiş olduğumuz bankalardan kredi alarak, işlerinizi hedeflediğiniz  noktaya taşıyabilirsiniz. Ama KOSGEB bünyesinde kredi çekmek isterseniz, bunun için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekir. yani bu bankalardan isteyen herkes sıfır faizli ya da düşük faizli kredi çekemez. Eğer KOSGEB bünyesinde kredi imkanlarından faydalanmak isterseniz, bunun için küçük ve orta ölçekteki işletmelerin yerine getirmesi gereken bir takım koşullar vardır. bunlar ise;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından küçük olmamak, yani 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik derslerine eksiksiz olarak katılmak ve yine bu verilen eğitimlerden başarılı olmak,
 • Eğitimler sonunda KOSGEB’in istediği iş planının hazırlanması,
 • Sadece iş planı hazırlamak yeterli değildir. hazırlamış olduğunuz iş planının kabul edilmesi de gerekir.

Tüm bu koşulları yerine getiren kişiler, yukarıda bahsi geçen bankalardan kredi alabilirler.

KOSGEB İle Anlaşmalı Olan Bankaların Girişimcilerden İstedikleri Belgeler

Eğer KOSGEB krediniz onaylanırsa, krediyi alabilmek için bankaların istediği evrakları bir araya getirmeniz gerekir. İstenilen belgelerin, kesinlikle eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. İş planı onaylanan kimseler için KOSGEB bünyesi ile bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Masajın içeriğinde, anlaşmalı bankalardan kredi hak eden kişiler için bir onay kodu gelir. Gelen onay kodu ile ve yine bankaların istediği evraklar ile birlikte, başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bankaların istediği belgeler;

 • Başvuru yapacak olan kişinin kendi nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Ticaret sicil belgesi,
 • İmza beyannamesi,
 • Kredi alınacak olan iş yerine ait vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Özel izinli belgeler,

Tüm bu belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurduktan sonra KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan hak kazandığınız destek kredilerini alabilirsiniz. Fakat KOSGEB için kredi veren bankalar isterlerse bu evraklara ek olarak, kendi istedikleri evrakları da kişilerden talep edebilirler. Ancak yukarıda verilen belgeler, her banka için gerekli orak belgelerdendir. Öte yandan eğer anlaşmalı banka daha önce sorun yaşadığı kişiler varsa bunları tespit edebiliyor. Ve problem yaşadığı kişilere kredi vermeyebiliyor. Yani her anlaşmalı banka KOSGEB tarafından onaylanan kişiler için kredi vermek zorunda değildir.

KOSGEB Finansman Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB hem geleneksel girişimci desteği hem de ileri girişimci desteği sağlamaktadır. Bunun için belli bir bütçe ayıran devlet, yaklaşık olarak 60.000 tl ila 370.000 tl arasında destek vermeyi sürdürmektedir. Anacak bu destekleri hak kazanmak için bir takım şartları yerine getirmiş olmanız da gerekir.

Bu şartlar ise;

 • Kredi imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler, Girişimcilik derlerine katılmak zorundadır. Bu dersler eskiden yüz yüze olarak verilirken, artık daha çoğunlukla dijital ortamda yapılmaktadır. Yani bulunduğunuz yerden internet vasıtası ile KOSGEB’in verdiği eğitimlere katılabilirsiniz.
 • İşletmenin mutlaka nace koduna sahip olması gerekir. Bunun için KOSGEB’in kedi sitesinde yer alan nace kodu listesine ayrıntılı olarak bakabilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişilerin, başvuruları görevli kişiler tarafından incelemeye alınır. İnceleme karşısında ise finansman desteklerinden faydalanıp, faydalanamayacağınız sizlere bildirilir.
 • KOSGEB’in veri tabanına kayıt oluşturmanız gerekir. Veri tabanı kayıtları için kesinlikle verdiğiniz bilgiler hatasız ve eksiksiz olmalıdır. Veri tabanına kayıt işlemleri için girişimcilere 90 günlük bir müddet verilir.
 • Veri tabanına kayıtlarınızı yaptığınızda taahhütname imzalanması gerekmektedir.
 • Tüm bu işlemlerin 90 gün içinde mutlaka yapılması gerekir. aksi halde süresi geçen işlemler hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.
 • Girişimciler, hazırladıkları iş planı ile 3 kere başvuru yapma hakkına sahiptir. Ama destekleme çerçevesi içinde sadece bir kez verilen desteklemelerden faydalanabilirler. bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmak için ve başvurularınızı tamamlamak için KOSGEB e- hizmetler kısmını kullanmanız gerekmektedir.

KOBİ Ve Yeni Girişimciler İçin Sıfır Faizli Krediler

KOBİ’ler ve henüz işe yeni başlayacak olan kişiler için sağlanan finansman destekleri kadar, verilen desteklerin geri ödeme kısmı da önemlidir. Çünkü ödemeler ne kadar düşük faizli olursa, geri ödemesi o kadar kolay olacaktır. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu ile halkbakası ile minimum 1 yıllık ustalık belgesi sahipleri ve daha önce KOSGEB desteği almamış kişiler faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilir. Ödemeler ise geriye dönüş 5 yıllık bir plan çerçevesinde yapılır.

Halkbank Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Finansman desteklerinde hibe desteğinden sonra en avantajlı desteklerden biri 0 faizli kredilerdir. Halkbankası girişimciler için faizsiz kredi imkanı sunduğu için pek çok kişi bu kredi avantajlarından faydalanmak ister. Başvurularınızı yaptıktan sonra, eğer başvurunuz kabul edilirse, faizsiz kredinizi hemen çekebilirsiniz.

Bu yönde Halkbankası’nın desteklediği kişiler;

 • Eğer kaybolmaya yüz tutan mesleklerden birini yaparsanız, bu kredi imkanından faydalanabilirsiniz.
 • Ustalık belgesi olan ve yeni iş kuracak olan kişiler, bu kredi imkanlarından faydalanabilir.
 • Genç girişimciler için halkbankası faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

KOSGEB Anlaşmalı Ziraat Bankası Kredisi

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan biri de ziraat bankasıdır. Girişimciler ve KOBİ’ler tarafından ziraat bankası kredileri oldukça avantajlı görüldüğü için daha fazla tercih edilmektedir. Hem çok düşük faizli kredi desteği sağladığı gibi hem de geri ödemelerde oldukça fazla kolaylık imkanları tanımaktadır. Bu düşük faizli kredi desteğinden, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletmeler faydalanabilir.  Yine banka nakit desteğinde bulunmaktadır. Nakde ihtiyaç duyan, kişiler başvuru yapabilir. Ziraat bankası desteklerinden faydalanmak için istenilen şartları taşımanız gerekmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Küçük İşyerlerine Kosgeb Destekleri

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Make Money