e
sv

Küçük İşyerlerine Kosgeb Destekleri

Küçük İşyerlerine Kosgeb Destekleri
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Küçük İşyerlerine Kosgeb Destekleri. Uzun yıllardır girişimcilik yapmak isteyip de yeteri kadar alt yapıya, bilgi birikimine ve gerekli finansmana sahip değilseniz KOSGEB desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Üstelik sadece sıfırdan başlayanlar için değil, aynı zamanda da küçük işletmelerini de geliştirmek ve büyütmek isteyen kişiler için de KOSGEB destekleri mevcuttur. Dolayısı ile işletmenizi bu desteklemeler sayesinde daha fazla büyütebilirsiniz.

Burada ilk yapmanız gereken ise e devlet resmi sitesinden giriş yaparak, işletmenizin kaydını yapmanız gerekmektedir. E devlet sitesine kaydettikten sonra kosgeg.gov.tr adresinden kendi işletmenize uygun girişimcilik paketini belirlemeniz gerekmektedir. Küçük işletmeler için geleneksel girişimcilik paketleri tercih edilmektedir. İncelemiş olduğunuz paketlerden hangisi hakkında işlem yapacaksanız, paketi tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede mevcut işletmenizi daha fazla büyütebilir ve devletin verdiği KOSGEB finansman ve girişimcilik eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB tarafından verilecek olan desteklemelerde erkek veya bayan ayrımı yapılmamaktadır. Dolayısı ile cinsiyet fark etmeksizin herkes, KOSGEB desteklerinden faydalanabilir. Ancak KOSGEB destekleri için daha çok küçük ve orta çaplı işletmeler faydalanabilir. Ayrıca genç girişimcilere daha fazla destekleme sağlanmaktadır. Eğer siz de küçük iş yerlerine KOSGEB destekleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

KOSGEB Sıfırdan İş Yeri Kuracak Olanlara Finansman Desteği Sağlıyor

Eğer mevcutta her hangi bir iş yeriniz yoksa ve sıfırdan bir iş yeri kurmak isterseniz, bazı bankalardan bayilik kredileri çekebilirsiniz. Ama bankalardan kredi çekmek pek çok kişi için zahmetli ve yorucu olabiliyor. Eğer iş yeri açmak için bankalardan kredi çekmek istemiyorsanız bunun için KOSGEB tarafından destekleme alabilirsiniz.

Üstelik KOSGEB destekleri hem çok düşük faizli olup, bazı desteklemelerinde %0 faiz uygulaması mevcuttur. Yani KOSGEB tarafından destekleme almayı hak kazanırsanız, kredinin büyük oranında faizsiz ödeme alabilirsiniz. KOSGEB kredi desteklerinin yanında bazı iş yerleri için hibe destekleri de sağlamaktadır. 2021 yılında, iş kurmak isteyen kişiler 18 yaşını geçmiş olmak kaydı ile KOSGEB tarafından finansman desteklemesi alabilir. Proje kapsamında geleneksel iş yerleri için veya ileri derece iş yerleri için 60 bin tl ila 360 bin tl hibe sağlamaktadır. Bunun için ister aklınızdaki bir iş yerini hayata geçirebilirsiniz. İsterseniz de ünlü markalardan bayilik alabilirsiniz. Yani her iki şekilde de hibe destekleri mevcuttur. Hibe ve kredi desteklerinin yanı sıra kira ve personel destekleri de mevcuttur. Yani işletmenizin ihtiyaçlarına göre KOSGEB bünyesinden finansman destekler alabilirsiniz.

Küçük İş Yerlerine Kredi İmkanı Sağlayan Kuruşular Ve Bankalar

İş yeri açmak ya da mevcut işini geliştirmek isteyen kişiler için sadece KOSGEB değil farklı bankalar da kredi desteği sağlamaktadır. Bu bağlamda dilerseniz KOSGEB  tarafından dilerseniz de bankalardan kredi ve diğer destekleri alabilirsiniz. Sadece burada önemli olan konu mutlaka yapmak istediğiniz işinize ve projenize yönelik, kredilere baş vurmanız olacaktır. Özellikle Akbank ve halk bank gibi büyük bankalar hem küçük işletmelerin imdadına koşarken hem de ülke ekonomisine büyük oranda katkılarda bulunmaktadır. Kredi almak isteyen kişiler için bir takım koşullar ve kurallar da söz konusudur. Yani iş yeri için alınacak olan krediler üçe ayrılmaktadır. İş yeri kredisi ve hibeleri veren kurum ve bankalara bakacak olursak;

Eğer iş yerinizi devlet destekli kredi alarak veya hibe desteği alarak açmak isterseniz ve yine küçük iş yerinizi büyütmek isterseniz KOSGEB tarafından kredi alabilirsiniz. KOSGEB düşük faizli, uzun vadeli kredi imkanları sağlamaktadır. Ayrıca bazı işletmeler için %0 faizli kredi imkanı da sağlamaktadır. Sektöre göre bazen hibe destekleri de sunar. Yani burada  projenize ve iş sektörüne göre dilediğiniz şekilde kredi veya hibe destekleri alabilirsiniz.

Akbank ve halk bank gibi bankalar her zaman çeşitli projelerle iş yeri açmak isteyen veya iş yerini geliştirip, büyütmek isteyen kişilere düşük faizli ve esnek ödeme seçenekli kredi imkanları sağlamaktadır. Bankalardan kredi almak isteyen kişilerden belli bir proje veya mevcut işletmelerine ait bazı belgeler isteyebilirler. Ayrıca banka kredileri ile iş yerini büyütmek isteyen kişilerin kredi notunun yeterli olması şarttır. Öte yandan bu kişilerin banka sicillerinin de bozuk olmaması gerekir.  Bankalar ihtiyaç kredileri adı altında küçük işletmelere destek sağlamakta olup, kredi çekmek için mutlaka bankaların şubelerini ziyaret etmeniz gerekir. Ayrıca bankaların istemiş olduğu evrak ve belgeleri de eksiksiz bir şekilde gerekli bölümlere teslim etmelilerdir.

Kobi’ler için kredi destekleri. Bazı bankalar veya KOSGEB kobiler için kredi imkanı sağlamaktadır. Özellikle halk bankası bu bağlamda en çok fırsat tanıyan bankalardan biridir. Yine Vakıfbank hem de ziraat bankası gibi bankalar küçük işletmelere destek sağlamaktadır. Özellikle iş yerine araç almak isteyen ve iş yerinin daha fazla büyümesini isteyen kişiler mutlaka bankaların ve KOSGEB kurumunun güncel kampanyalarını takip etmelidir.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Ve Destekleri

KOSGEB, sanayi vve teknoloji bakanlığına bağlı bir kurumdur. Çok uzun yıllar boyunca sanayi ve üretim alanındaki sektörlere destekler sağlamaktadır. Günümüzde ise oldukça fazla sektörde desteklerine devam etmektedir. Her yıl farklı kampanyalar ve projeler ile kendi yenilemek ve geliştirmek isteyen kişilere hem eğitim destekleri hem de finansman destekleri sunar. Dolayısı ile siz de ister yeni bir iş yeri açarken isterseniz de mevcut iş yerinizi büyütmek isterken KOSGEB tarafından kolay bir şekilde her alanda destek alabilirsiniz.

KOSGEB her yıl belli oradan kendini geliştirmek isteyen girişimciler için bütçe ayırmaktadır. Bu bütçe dahilinde gelişmekte olan kobilere büyük destek sağlar. Özellikle bazı projelerde geri ödemesiz hibe paketleri pek çok vatandaşın yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Bu nedenle eğer elinizde belli oranda sermayeniz yoksa iyi bir proje hazırlayarak, ve KOSGEB kurumunun verdiği eğitimlere katılarak işinizi kurabilirsiniz. Eğer mevcut işletmeniz varsa ve bunun daha fazla gelişmesini isterseniz yine KOSGEB tarafından hibe destek paketlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için KOSGEB’e başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Eğer KOSGEB tarafından kredi veya hibe destekleri almak isterseniz mutlaka bu kurumun verdiği eğitimlere katılarak kurs sonunda belge almanız gerekir. Bu belgeyi internet ortamında da alabilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen kurslar için her sektör kendi alanındaki uygulamalı eğitimlere katılmalıdır. Burada örnek vermek gerekirse, mantar yetiştiriciliği yapacak kişilerin mantar yetiştirme kurslarına katılması gerekir. Eğer hangi sektörde yer aldığınızı bilmiyorsanız KOSGEB web sitesinde yer alan nace kodlarını inceleyebilirsiniz. Nace kodları ile kendi sektörünüzü bulabilirsiniz.

KOSGEB tarafından eğer hibe destekleri veya geri ödemsi kolay kredi desteklerini hak kazanmak isterseniz, bunun için mutlaka 32 saatlik girişimcilik kurslarına katılması gerekir. 2021 yılında pandemi döneminden KOSGEB tarafından verilen girişimcilik dersleri online olarak verilmektedir. Gün içinde dilediğiniz saatlerde online olarak giriş yaparak hemen derslere başlayabilirsiniz. Burada ders sonunda sizlere verilecek olan belge ile hemen krediye başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Verilen Destekler İçin Aranan Şartlar 

2021 yılında KOSGEB tarafından verilecek olan destek miktarı 60 bin tl olarak belirlenmiştir. Bu miktar imalat sektöründen teknoloji gibi ağır sektörlere göre değişiklik gösterebilir. Yani hangi sektörde faaliyet göstermek isterseniz ilk olarak nace kodu ile sektörünüzü belirleyip, bu yönde verilecek olan kredilerden veya hibelerden faydalanabilirsiniz. İşletme sahipleri 60 bin tl’den başlayarak, 370 bin tl’ye kadar finansman destekleri alabilirler.

60 Bin Tl Girişimcilik Destekleri İçin Girişimcilerde Aranan Şartlar 

Eğer KOSGEB tarafından verilecek olan kredi desteklerinden veya hibe desteklerinden faydalanmak isterseniz, KOSGEB’in belirlediği koşulları ve şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi halde KOSGEB hibe veya kredilerinden faydalanamayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, KOSGEB kurumunun istemiş olduğu evrakları eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde tamamlamanız şarttır. Diğer istenilen koşullar ise;

 • KOSGEB kredi destekleri almak isteyen kişilerin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • İş kurmak veya iş geliştirmek isteyen kişilerin mutlaka reşit olması gerekir. 18 yaş altındaki kişiler, kredi ve hibe desteklerinden faydalanamazlar.
 • KOSGEB tarafından verilen kursları mutlaka bitirmiş olmanız gerekmektedir. Online eğitimleri bitirip, eğitimler sonunda yapılacak olan sınavları başarı ile geçip, kurs bitirme belgesini almayı hak kazanmanız gerekmektedir.
 • Daha önce hapse girmiş kişiler için KOSGEB destek sağlamaz.
 • KOSGEB tarafından kredi veya hibe desteği almak isteyen kişilerin, daha önce KOSGEB’den kredi veya hibe almamış olması gerekir. yani KOSGEB kredileri herkes için sadece bir kez verilir.

Burada önemli olan herkesin doğru sektörde KOSGEB kredi ve hibelerine başvurması gerekmektedir. Bunun için KOSGEB web sitesinde yayınlanan nace kodlarını inceleyebilirsiniz.  Girişimcilik kursları ve sertifikaları için KOSGEB web sitesinden destek alabileceğiniz gibi e  devlet üzerinden de inceleme yapabilirsiniz.

Yeni Girişimciler İçin KOSGEB Şartları Nelerdir?

Daha önce farklı bir alanda KOSGEB desteği almamış kişiler ve yeni iş yapmak isteyen kişiler için de tıpkı küçük işletmeler gibi KOSGEB tarafından düşük faizli ya da faizsiz kredi alabilirler. Bazı sektörlerin bir kısmı için hibe ve araç gereç destekleri de sağlanmaktadır. Bu bağlamda ilk etapta bilgi edinmeniz ve bu yönde başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

Yeni girişimciler için KOSGEB şartları ise;

 • KOSGEB desteği alınmak istenen iş yerinin desteğe başvuru yapmadan en az bir yıl içinde kurulmuş olması gerekir.
 • KOSGEB desteklerinden daha önce yararlanmamış olması gerekir.
 • Türk vatandaşı olmak,

Yukarıda bahsi geçen şartları taşıyan herkes, küçük işletmeler için verilecek hibe desteklerinden faydalanabilirler. Hibe destekleri için ise 60 bin tl ödeme yapılmaktadır.

KOSGEB Tarafından En Fazla Açılan İş Kolları

Ülkemizde uzun yıllardır girişimciler çeşitli destekler sağlayan KOSGEB kurumu hem kişilerin kedilerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır hem de ülke ekonomisinin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Dolayısı ile uzun  yıllardır, pek çok kişi KOSGEB tarafından kredi ve hibeler alarak hem yurt içindeki sektörlerde hem de yurt dışı sektörlerde kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır. Ülkemizde en çok tercih edilen sektörler ise;

 • Küçük iş yerleri ( bakkal, manav veya market gibi işletmeler)
 • Bakliyat satışı yapan yerler
 • Büfe ve şarküteri satışı yapan yerler,
 • Lokanta ve geleneksel yemek satışı yapan işletmeler,
 • Giyim mağazası,
 • Marangozluk işletmeleri,
 • Güzellik merkezleri ve kuaförler,
 • Büyük işletmelerden bayilik alan işletmeler,

Eğer KOSGEB tarafından hibe destekleri almak ve bu yönde geleneksel bir işletme sahibi olmak isterseniz mutlaka sizden istene koşuları ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bunun dışında KOSGEB eğitim programlarına katılan ve kurumun verdiği sertifikayı alan kişiler için iyi bir iş kurma planının olması gerekir. Yerleşim yerinize özel, işin yapılabilecek olması yani ilerleyip gelişiyor olması önemlidir. Düzgün bir iş planı hazırlayamayan kişiler, için KOSGEB destek veya hibe sağlamamaktadır. İş planını düzgün ve gerekli koşullara göre hazırlamak son derece önemlidir. Çünkü pek çok kişi bu planı hazırlayamadığı için KOSGEB tarafından destek alamamaktadır.

İş Yeri Açma Kredi Veren Bankalar 

KOSGEB tarafından kredi ve hibe desteği alamayan kişiler veya KOSGEB tarafından finansal destek almak istemeyen kişiler bu bağlamda bazı bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Bankalar çoğunlukla girişimciler için ihtiyaç kedisi adı altında dükkan açma kredisi vermektedir. Bunun dışında bazı bankalar yaptıkları proje ve kampanyalar ile girişimcilik kredisi alabilirler.

Bazı bankalar, girişimcilere daha fazla destek vermek adına KOSGEB ile anlaşma sağlamaktadır. Yani KOSGEB ile anlaşmalı olarak daha düşük faizli ya da faizsiz kredi çekebilirler. Ancak bu tür kredilerden faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka her yıl bankaların sağladığı kampanyaları takip etmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde kendinize en uygun krediyi belirleyerek, istediğiniz orandaki krediyi çekebilirler.

Küçük İşletmeler İçin Kredi 

Bazı bankalar, mevcutta iş yeri olup ta bu işyerini daha fazla geliştirmek ve iş yeri ihtiyaçlarını gidermek isteyen kişiler için kredi destekleri sağlamaktadır. Bu tür krediler için iş yeri sahiplerinden bazı evraklar istenir. Bu evrakları tam anlamı ile yerine getiren kişiler için ise hemen kredi onaylaması yapılmaktadır. Ancak bu tür kobi kredilerini sıfırdan iş kuracak kişiler alamaz. Esnaf odasına kayıtlı olan kişiler için bu tür krediler geçerlidir. Ayrıca kobi destekleri almak isteyen kişilerin mutlaka tüzel kişi olması şartı aranmaktadır. Dolayısı ile daha önce işletme sahibi olmayan veya yeni işletme açacak olan kişilere kobi kredileri verilemez. Kobi kredilerinin amacı ise ile yerlerinin daha fazla gelişmesini sağlamak ve  iş yerinin acil ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Özellikle pandemi döneminde kazanç oranı düşen ve salgın hastalıkları nedeni ile iş yapamayan pek çok kobi için gerek banklar kendi kredi kampanyaları ile gerekse devlet teşvikleri ile kredi imkanları sağlamıştır.

Bu banklara  bakacak olursak;

 • Teb bankası,
 • Garanti bankası,
 • Ziraat bankası,
 • İş bankası,
 • Şeker bank,
 • Vakıf bank,
 • Halk bankası,
 • Akbank

Tüm bu bankalar kendi para politikalarına uygun bir şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Ancak bankaların kendi belirledikleri ya da banka denetme kurumu tarafından belirlenen çeşitli kurallar gereği, kredi alacak kişiler için bazı şartlar belirlenmiştir.

Bankaları belirlemiş olduğu şartları taşıdığınız takdirde düşük faizli kredilere sahip olabilirsiniz. Kredi başvurunda bulunmak isterseniz, ilk olarak bankanın şubelerini ziyaret etmeniz önerilir. Gerekli şartları ve bakanın istediği teminatları taşıdığınız takdirde hemen kredilere sahip olabilirsiniz.

KOSGEB’in Verdiği Destek Programları

Her sene KOSGEB destekleri farklı projeler ile güncellenerek, iş kurmak isteyen ya da mevcut işini geliştirmek isteyen kişilere destek olmaktadır. Bu bağlamda her yıl farklı sektörlerden destek almak isteyen kişilerin ve girişimcilerin sayısı da artmıştır. KOSGEB’in verdiği destek programları ise;

 • Ar- ge üretim yerleştirme programı,
 • İşletme büyütme ve uluslar arasılaşma programları,
 • Kobi finansman destekleri,
 • Laboratuar hizmetleri,
 • İşgem tekmer programları,
 • Girişimcilik destekleri

Tüm bu iş kolları arasından yapmak istediğiniz iş kolunu ve sektörü belirleyerek az miktarda veya çok yüksek  miktarlardaki KOSGEB desteklerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. ayrıca KOSGEB hibeleri ile de girişimcilerin her zaman yanında olmayı başarmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Ücretsiz Sanal Numara Alma

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Make Money