Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Telefonu IMEI Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme

Cep Telefonu IMEI Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme; Cep telefonu sahibi olan herkesin mutlaka bilmesi gereken IMEI kodu telefonunuzun yasal yollarla getirilip getirilmediğini öğrenebileceğiniz gibi telefonunuz çalındığında yada kaybolduğunda durumunda kolaylıkla bulunmasını sağlar.

Telefon ımei kodu 15 haneli rakamlardan oluşur ve her telefona özel olarak atanır. İngilizce International Mobile Equipment Identity kelimelerinin baş harflerinin birleşmesi ile oluşan IMEI sorgulama işlemi ile aldığınız telefonun çalıntı olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Telefonun kimlik numarası olarak adlandırılan IMEI özellikle sıfır yada ikinci el telefon alanların mutlaka telefonun yasal olarak getirilip getirmediğini öğrenmesinin yanında aldığınız ikinci el telefonun IMEI kodu sorgulamasını yaparak çalıntı olup olmadığını öğrenebilirler.

Sizlere bu yazımızda IMEI sorgulama nasıl yapılır? cep telefonu IMEI no öğrenme ve cep telefonu IMEI numarasına nasıl bakılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

IMEI Nedir

IMEI sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce sizlere ımei nedir hakkında bilgi vermek istiyorum. Telefona ait kimlik numarası olan ımei cep telefonu üretici tarafından her telefona ayrı olarak gizli olarak belirlenir. Başkalarının bu kodu öğrenmesi telefonunuzun klonlanmasına neden olacağından asla kimse ile paylaşılmamalıdır.

IMEI numarası telefon ömrünü tamamlayana kadar tek telefondan kullanılır. Ancak günümüzde kapanan yada kırılıp bozulan telefonların IMEI kodu başka telefona yüklenebilmektedir.

Mutlaka telefon alırken kontrol edilmesi gereken ımei numarası özellikle yurt dışından telefon getirenlerin 1500 TL ödememek için kaçak yollarla telefon getirilmektedir. Eski model telefonlarda bataryanın altında yazan ımei numarası yeni telefonlarda ise sorgulanarak öğrenilmektedir.

Cep Telefonu IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır

Cep telefonu ımei sorgulama işlemi için telefonunuzun arama tuşuna *#06# tuşlarına basılarak yapılır. Telefondan ımei sorgulama işlemi için kullanılan *#06#  kod sadece IMEI numarasını öğrenmek için kullanılır.

IMEI kodu öğrenme için *#06# kodlarını telefonun arama kısmından arama yapar gibi sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Ancak telefon ımei kodu öğrendikten sonra sorgulamak için e-devlet üzerinden işlem yapmanız gerekir. Yani IMEI kodu cep telefonundan öğrenilir kayıp yada çalıntı olup olmadığı e-devlet üzerinden sorgulanır.

 

E-Devlet IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır

E-Devlet üzerinden ımei sorgualam yapmak oldukça basit işlemlerden biridir. IMEI sorgulaması e devlet ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ortak çalışması ile yapılmaktadır.

E-Devlet üzerinden kullanıcı girişi yaparak telefon ımei sorgulama işlemini kolay şekilde yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfada cep telefonunuzdan sorguladığınız 15 rakamlı IMEI numarasını girerek kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden hemen sorgulama yapmak için E-Devlet IMEI Sorgulama için tıklayınız.

 

IMEI Sorgulama Kodu Nedir

IMEI sorgulama kodu cep telefonundan yapılan sorgulamada kullanılan koddur. Her cep telefonundan o telefona ait ımei kodunu öğrenme için telefonun arama kısmına *#06# yazıp basarak arama yapmanız yeterlidir.

IMEI Sorgulama Kayıt Bulunamadı

E-Devlet üzerinden telefon ımei sorgulama yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada IMEI kayıt bulunmadı yazıyorsa telefon yurt dışından gelmiş ve kayıt edilmemiş anlamına gelir. Eğer sorgulama sonucu kayıt bulunmadı diyorsa 120 gün içerisinde telefonu kayıt etmeniz gereklidir yoksa telefonunuz kapanır.

Ayrıca cep telefonuna sim kart takarsanız size yasal bilgilendirme mesajı gelir ve kayıtlı olmadığı için telefonunuzun kapanacağı mesajı gelir.

Sizlere bu yazımızda Cep Telefonu IMEI Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme işlemi hakkında bilgi vermeye çalımtım. Imei sorgulama ve ımei öğrenme hakkında merak ettiklerini yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu