Telefonun İnterneti Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Telefonun İnterneti Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Hangimiz, zaman zaman akıllı telefonlarımızda internete bağlanma sorunu yaşamıyoruz ki? Akıllı cihazımız; bazen interneti çekiyormuş gibi görünse dahi internete bağlanmıyor ve bu durumda bizler; ne yapmamız gerektiğini merak ediyoruz.

Genellikle telefonlarımız, kısa süreliğine internetten kopsa yani daha sonra internete bağlansa dahi bu süre, bazen oldukça uzayabiliyor.

Özellikle internette işimiz olduğunda yani bir an önce internete bağlanmamızın gerekli olduğu hallerde telefonun interneti çekmiyorsa bu durum, bizim için tam bir kabusa dönüşebiliyor.

Bu yazımızda kısaca telefondan internete giremiyorum. Telefonum wifiye bağlanıyor ama internete girmiyor, diyenler için internete nasıl yeniden bağlanabileceklerine değinmeye ve internete girememenin olası nedenleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Cep Telefonum İnternete Bağlanmıyor Neden?

Akıllı telefonların internete bağlanmamasının birden farklı nedeni olabiliyor.

İnternet erişim sorunu, çoğu zaman servis sağlayıcıya dair problemlerden kaynaklanıyor. Bu durumda wifi bağlanmama sorunu sadece servis sağlayıcının müşteri hizmetleri aranarak çözülebiliyor.

Bazen de modem kablolarının hasar görmüş ya da kopmuş olması, yağmur, kar vb. olumsuz hava değişiklikleri vb. modeme dair sorunlar da wifiye bağlanmayı zorlaştırabiliyor.

Kimi zaman da problem, tamamen kullanılan akıllı telefonun internet ayarlarının bozulmuş olmasından ileri geriyor. Bu durumda ise telefonun wifi ya da APN ayarlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Telefonum Wifiye Bağlanıyor ama İnternete Girmiyor

Kimi zaman konum değişiklikleri, olumsuz hava şartları vb. etmenler yüzünden akıllı telefonlarımız; internete bağlı görünseler dahi internete girebilmek mümkün olmayabiliyor.

Telefon, wifiye bağlı görünse bile internetin çekmediği zamanlar olabiliyor.

Wifi kaynaklı internete bağlanma sorunu söz konusu olduğunda yapılması gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Modem Bağlantınızı Kontrol Edin

Telefonum wifiye bağlanıyor ama internete girmiyor, diyorsanız, ilk olarak, modem ayarlarınızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu noktada modeminizde herhangi bir bağlantı sorunu olup olmadığını daha kolay bir şekilde anlayabilmek için başka bir akıllı telefonla wifiye bağlanmayı denemelisiniz.

Diğer akıllı cihazlar; internete bağlanıyorsa bu durum, problemin sizin akıllı telefonunuzda olduğuna işaret ediyor olabilir.

Şayet; diğer telefonlarla da internete bağlanmakta zorluk yaşıyorsanız, bu durumda modemin hemen üzerindeki internet ışığına bakmanız gerekiyor.

İnternet ışığının kırmızı renkli olması ya da sürekli yanıp sönmesi, internete dair bir sorun olduğu anlamına geliyor.

Bu durumda ilk olarak modeme reset atmayı denemeniz gerekiyor. Yani modemin ‘açma kapama’ tuşuna basmalı, birkaç dakika beklemeli ve modemi tekrar çalıştırmalısınız.

Modemi resetlemenize rağmen telefonunuzun hala internete bağlanmıyorsa yapabileceğiniz pek de bir şey olmadığından vakit kaybetmeksizin ‘internet servis sağlayıcınızla’ bir an önce iletişime geçmelisiniz.

 • Uçak Modunu Açıp Kapatın

Akıllı telefonunuz internete bağlanmıyorsa ve bu durum akıllı telefonunuzdan kaynaklanıyorsa telefonunuzun wifi ayarlarını değiştirmeden önce uçak modunu açık kapatmanızı öneriyoruz.

Uçak modunu açıp kapatmanıza rağmen wifiye hala bağlanamıyorsanız bu durumda telefonunuzun uçak modu açıkken telefonunuzu kapatıp tekrar açmayı denemelisiniz.

Telefonunuzu açtıktan sonra da uçak modunu pasif hale getirmeli yani kapatmalısınız.

 • Blueetooth’un Açık Olup Olmadığını Kontrol Edin

Bazı akıllı telefonlarda Bluetooth’un açık olması, telefonun internete bağlanması aşamasında sorun teşkil edebiliyor.

Telefonunuz, internete bağlanmıyorsa Bluetooth ayarlarını kontrol etmeyi ihmal etmemeli, şayet Bluetooth’unuz açıksa kapatmalısınız.

Ardından da wifiye tekrar bağlanmaya çalışmalısınız.

 • Güç Tasarruf Modunu Devre Dışı Bırakın

Akıllı telefonların daha uzun bir süre şarjı bitmeden dayanabilmesini sağlayan güç tasarruf modunun açık olması, çoğu zaman wifi bağlantısını zayıflatıyor ya da tamamen kesiyor.

Şayet telefonunuzun güç tasarruf modu açıksa bu modu devre dışı bırakmalı ve wifiye tekrar bağlanmayı denemelisiniz.

 • Telefonunuzdaki Tüm Wifi Ağlarını Silin

Bozulan wifi ayarlarınızı düzeltmek ve yenilemek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise akıllı telefonunuzda yer alan bütün wifi ağlarını unutmak!

Bu amaçla akıllı telefonunuzun Ayarlar menüsünden Wifi’ye tıklayın ve wifi ağlarını arayın. Burada listelenen tüm ağ adlarına tıklayıp, ‘Unut’ seçeneğini tercih edin.

Tüm şebekeleri sildikten hemen sonra Ayarlar-Wifi-Wifi Ağı’na tıklayın.

Bu noktada bağlanmak istediğiniz wifi ağını ekleyin. Ağın üstüne tıklayın, wifi şifrenizi girin ve internete bağlanmayı deneyin.

 • Akıllı Cihazınızın Wi-Fi Ayarlarını Düzenleyin

Kullandığınız modemde ya da wi-fi yönlendiricinizde herhangi bir sorun yoksa yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemleri denemenize rağmen(uçak modu açıp kapama, Bluetooth kapama, güç tasarruf modu kapama ve tüm ağları silme) sorun devam ediyorsa;  bu durumda telefonunuzun wifi bağlantısını kontrol etmeli ve gerekirse yeniden düzenlemelisiniz.

Bu noktada ilk olarak akıllı telefonunuzun wi-fi bağlantısını devre dışı bırakmalı, daha sonra bağlantıyı tekrar etkinleştirmelisiniz.

Telefonun İnterneti Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Android tabanlı bir akıllı cihazını

 • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar bölümüne girmeli, şifrenizi yazmalı ve ‘Gelişmiş Seçenekleri Göster’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada DNS 1’e ‘8.8.8.8; DNS 2’ye ise 8.8.4.4 yazmalısınız.
 • Tamam seçeneğine tıklamalı ve modeminize reset atmalısınız.

Iphone kullanıcısıysanız;

 • Öncelikle Ayarlar menüsündeki wi-fi bölümüne girmelisiniz.
 • Sırasıyla Genel-Sıfırla-Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını takip etmelisiniz.
 • Bağlantı ve ayarları yukarıda da belirttiğimiz şekilde yani android tabanlı cihazlarda olduğu gibi sıfırlayarak, yeniden oluşturmalısınız.
 • Son olarak modeminize de reset atmalı ve internete yeniden bağlanmayı denemelisiniz.

Mobil Veri Açık ama İnternete Giremiyorum

İnternet paketiniz henüz bitmediği ve telefonunuzun mobil veri ayarı açık olduğu halde internete giremiyorsanız, bu durumda zaman kaybetmeden abone olduğunuz GSM operatörünü aramalı ve bu durumu müşteri temsilcisine bildirmelisiniz.

Veya akıllı telefonunuzdaki APN ayarlarını kontrol etmeli ve gerekirse güncellemelisiniz.

APN ayarlarında yapabileceğiniz birtakım değişikliklerle akıllı telefonunuzun internet ayarlarını düzenleyebilir ve internete kolaylıkla girebilirsiniz.

 • Turkcell İnternet Ayarları:

Turkcell internet ayarlarını düzenlemek için akıllı telefonunuzda sırasıyla Ayarlar—Diğer Ayarlar—Mobil Ağlar—Erişim Noktası adlarını tıklamalısınız.

Yeni erişim noktası ekle ya da erişim noktasını düzenle seçeneğini tercih etmeli ve yeni APN oluşturmalısınız.

Yeni APN oluştururken isim kısmına, ‘TURKCELL INTERNET’, APN kısmına ise küçük harflerle ‘internet’ yazmalısınız.

 • Vodafone İnternet Ayarları:

Vodafone internet ayarları için sırasıyla Ayarlar—Diğer Ayarlar—Mobil Ağlar—Erişim Noktası seçeneklerine tıklamalısınız.

Sonrasında ad kısmına ‘ Vodafone Internet; APN kısmına ise ‘internet’ yazmalısınız.

 • Türk Telekom İnternet Ayarları:

Türk Telekom internet ayarları için Ayarlar—Diğer Ayarlar—Mobil Ağlar—Erişim Noktası seçeneklerine tıklamalısınız.

Yeni APN ayarlarını oluşturmak için ad kısmına ‘Avea Internet, APN kısmına ise ‘internet’ yazmalısınız.

Yukarıda denediğiniz tüm yöntemlere rağmen internete hala bağlanamıyorsanız; telefonunuzun ağ ayarlarını tamamen sıfırlamalısınız.

Ayarlar—Genel—Sıfırla—Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını takip ederek, ağ ayarlarınızı sıfırlayabilmeniz mümkün.

Ancak sıfırlama işlemi, wifi şifrelerini, hücresel ayarları ve APN ayarlarının yanı sıra VPN ayarlarını da sıfırladığından son çare olarak bu yöntemi tercih etmelisiniz.

Bu yazımızda telefondan internet çekmiyor, mobil veri açık ama internete giremiyorum, neden? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de internetinizin çekmediği anlarda internete girmek için denediğiniz ve yararlandığınız yöntemleri yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu