Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

TL İşareti (₺) Klavyede Nasıl Yapılır?

TL İşareti (₺) Klavyede Nasıl Yapılır? 1 Mart 2012 tarihinde kabul edilen ₺ simgesi; ülkemizin resmi para birimi olan TL’yi simgeliyor.

TL’yi sembolize eden ₺ simgesi; ülkemizin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kullanılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 8 Eylül 2011 tarihinde düzenlenen ve Türk lirasının uluslar arası dünyada bilinirliğinin arttırılmasını hedefleyen yarışma sonrasında ₺ simgesi, yarışmayı kazanmış, 1 Mart 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından da Türk lirasının yeni simgesi olarak halka duyurulmuştur.

Tülay Lale isimli tasarımcı tarafından hazırlanan ve yarışmayı kazanan ₺ simgesinin bilgisayarda ve telefonlarda nasıl yapılacağı; hala pek çok kişi tarafından bilinmiyor ve internette araştırılıyor.

Bu yazımızda TL simgesi olan ₺ klavyede nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda bu simgeyi nasıl oluşturabileceğinize değinmeye çalışacağız.

TL Simgesinin Anlamı

Türk lirasını temsil eden ₺ simgesi; yarım çıpa şeklinde olan L harfinin iç kısmına yerleştirilmiş, yukarı doğru bakan çift çizgili küçük t harfinden oluşuyor.

8.362 farklı tasarım arasından seçilen ve yarışmayı kazanan simgedeki çift çizgi; doğu ve batı köprüsü ve istikrarı simgelerken, simgedeki çıpa ise güven ve yükselişi sembolize ediyor.

TL Simgesi Kullanımı

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre TL simgesinin rakam ya da parasal tutarın önünde yani solunda aralarında boşluk olmaksızın kullanılması gerekiyor.

Örnek kullanım: Bu elbiseyi ₺200’ye aldım.

Dil derneği tarafından 2 Temmuz 20212 tarihinde yapılan açıklamaya göre ise simgenin sayı ya da rakamın solunda değil de sağında kullanılması ve yine rakam ile simge arasında boşluk olmaması gerekiyor.

Örnek kullanım: Bu elbiseyi 200₺’ye aldım.

Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede bu simgenin nasıl yapılacağı bilgisayarda kullanılan işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor. Windows ve Mac İşletim Sisteminde Klavyede ₺ (TL) Simgesi İşareti Nasıl Yapılır?

TL işaretini nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Windows İşletim Sisteminde TL İşareti Oluşturma

Windows 7, 8, 10 işletim sistemlerinin kullanıldığı diz üstü ya da masaüstü bilgisayarlarda TL işaretini Alt Gr ve T tuşlarına aynı anda basarak, kolaylıkla yapabilirsiniz.

tl simgesi klavyede nasıl yapılır

Mac İşletim Sisteminde TL İşareti Oluşturma

Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda Option ve T tuşlarına aynı anda basarak, ₺ simgesini yapabilirsiniz.

tl işareti bilgisayarda nasıl yapılır

IOS Klavyede TL İşareti Nasıl Yapılır?

Zaman zaman akıllı telefonlarımızda arkadaşlarımızla mesajlaşırken, Whatsap uygulamasını kullanırken ya da Instagram, Facebook vb. sosyal medya ağlarında gönderi ya da hikaye paylaşırken de ₺ simgesine ihtiyaç duyabiliyoruz.

IOS tabanlı cihazlarda yani Iphone telefonlarda ve Ipad tabletlerde TL işaretini yapmak için klavyede yazı yazarken, klavyenin hemen sol alt köşesinde yer alan ‘123’ tuşuna basmalısınız.

Daha sonra karşınıza çıkan simgeler arasından 2.satır 7. sütundaki ₺ işaretine basmalısınız.

Android Klavyede TL İşareti Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi ile tasarlanan akıllı telefonlarda TL işaretini yapmak için klavyede yazı yazarken klavyenin sol alt köşesindeki  ‘?123’ tuşuna basmalısınız.

Ardından karşınıza çıkan simgeler arasından ₺ simgesine basmalısınız.

Eski Klavyelerde TL İşareti Nasıl Yapılır?

Yeni klavyelerde TL işareti kolaylıkla yapılabilmesine rağmen eski klavyelerde bu işareti yapmak, mümkün olmayabiliyor.

Eski klavyelerde ₺ işaretini yapmak için ilk olarak bilgisayarınızın Başlat menüsünden karakter eşlem programına girmelisiniz.

Ardından ekranın alt kısmına doğru gitmeli, Karakter Kümesi: Unicode butonunun hemen yanındaki Unicod’a git kısmına ‘ 20BA’ yazmalısınız.

Bu kodu girdiğinizde karakter eşlem programında karşınıza direk ₺ simgesi çıkıyor.

Bu simgeyi seçip, kopyala yapıştır yaparak, dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

TL Simgesi Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

2012 yılı öncesinde mevcut olan, eski sürümlerin kullanıldığı bazı bilgisayarlarda TL simgesini oluşturmak, mümkün olmayabiliyor.

İşletim sistemi güncellenmemiş bilgisayarlarda da aynı sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

İşletim sisteminizi güncelleyerek, klavyenizde TL simgesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ya da ₺ simgesini bilgisayarınıza Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası resmi sitesi üzerinden hızlıca indirebilirsiniz.

TL simgesini bilgisayarınıza hemen indirmek için https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Banka+Hakkinda/TL+Simgesi linkini tıklayabilirsiniz.

TL Simgesi Nasıl Kopyalanır?

Bilgisayarınızda TL simgesi mevcut değilse bu simgeyi kopyala yapıştır yöntemi ile kolaylıkla bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

₺ simgesini kopyalayıp, bilgisayarınızdaki word dosyanıza ya da dilediğiniz yere yapıştırmak için;

  • ₺ simgesini ctrl ve c tuşlarına aynı anda basarak, kopyalayın.
  • Daha sonra bu simgeyi kullanmak istediğiniz yere ctrl ve v tuşlarına aynı anda basarak, yapıştırın.

Yukarıdaki şekilde ₺ simgesini kullanabilirsiniz.

TL İşareti Klavyede Nasıl Çıkar

Yeni tl işareti bilgisayar yada notebook bilgisayarda kolay şekilde yapabilirsiniz. TL işareti klavye kısa yolu için bilgisayar yada dizüstü bilgisayardan Alt Gr tuşuna ve T tuşuna aynı anda basmak yeterlidir. Bu iki tuşa aynı anda bastığınızda yeni tl işareti çıkacaktır.

Bu yazımızda TL simgesini farklı klavyelerde nasıl oluşturabileceğinize değinmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu