Türk Telekom Fatura Kesim Tarihini Değiştirme

Türk Telekom Fatura Kesim Tarihini Değiştirme; Fatura son ödeme tarihinin belirlenmesinde oldukça etkili olan fatura kesim tarihi, en genel tanımıyla bir fatura dönemine dair müşterilerin gerçekleştirmiş olduğu toplam sms, internet, dakika vb. kullanımların, tarife aşımlarının ücretlendirildiğini yani o fatura dönemine dair faturanın kesildiğini gösteren günü ifade ediyor.

Fatura kesim tarihi, direk olarak fatura son ödeme tarihini belirlediğinden fatura son ödeme tarihinden memnun olmayan ve bu günü değiştirmek isteyen kişilerin öncelikle fatura kesim tarihini değiştirmeleri gerekiyor.

Günümüzde 2020 Aralık yılında yapılan güncelleme sonrası Türk Telekom müşterileri, yalnızca 5 farklı fatura kesim tarihinden birini tercih edebiliyor.

Müşterilerin faturalarını aksatmadan ödemeleri noktasında fatura son ödeme tarihinin müşteri için en doğru ve en uygun gün olması da oldukça önem arz ediyor.

Bu yazımızda Türk Telekom faturalı hat kullanan müşteriler için Türk Telekom fatura kesim tarihi değişikliği nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Fatura Kesim Tarihi Neden Önemli?

Fatura kesim tarihine göre GSM operatörleri faturaların son ödeme tarihini belirliyor. Yani fatura son ödeme tarihini kaçırmamak isteyen kişilerin fatura kesim tarihini, dolayısıyla fatura son ödeme tarihini seçerken, oldukça dikkatli olmaları, mümkünse bu tarihi maaş tarihlerine yakın yapmaları gerekiyor.

Kimi zaman da müşteriler, fatura borçlarını kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı vererek, daha kolay bir şekilde ödemeyi ve fatura son ödeme tarihini geciktirmemeyi isteyebiliyorlar.

Fatura borcunun kredi kartına verilen otomatik ödeme talimatı ile ödenmesi, aynı zamanda müşterinin Türk Telekom puanının artmasını da sağlıyor.

Çoğunlukla Türk Telekom müşteri puanını arttırıp, tarifesine ek olarak akıllı telefon almak isteyen kişiler, faturalarını kredi kartlarına verdikleri otomatik ödeme talimatı ile ödemeyi tercih ediyorlar.

Bu noktada ise fatura son ödeme tarihi ile kredi kartı hesap kesim tarihinin paralel olması gerekiyor.

Bazen de tarifesinde aşıma giden ve yüklü bir fatura borcu ile karşılaşan müşteriler, faturalarını ödemeyi maaş günlerine kadar geciktirdiklerinde, gecikme zammı ödemek zorunda kaldıklarından aynı hataya tekrar düşmemek adına fatura son ödeme tarihlerinin maaş tarihlerine yakın olmasını arzu edebiliyorlar.

Türk Telekom Fatura Kesim Tarihini Nasıl Öğrenebilirim

Türk Telekom fatura kesim tarihini öğrenmek için Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayabilir, Türk Telekom online işlemler menüsünden yada Türk Telekom mağazalarından öğrenebilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom fatura kesin tarihini faturanızın üzerinde de görebilirsiniz.

Türk Telekom Fatura Kesim Tarihi Ne Zaman

İlk olarak bilmeniz gereken önemli husus fatura kesin tarihi ile fatura son ödeme tarihi farklı şeylerdir. Fatura kesin tarihinden sonraki 15 gün sonrası ise fatura son ödeme günüdür. Türk Telekom fatura kesin tarihi her ayın 8, 12 ve 16’sı olarak belirlenmiştir.

Türk Telekom Fatura Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir

Fatura son ödeme tarihinize göre fatura kesim gününüzü değiştirmek istiyorsanız; bu işleminizi farklı şekillerde yapabilmeniz mümkün.

Fatura kesim tarihi değiştirme yöntemlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Türk Telekom Mağaza ya da Bayiliklerinden Fatura Kesim Tarihi Değiştirme

Fatura son ödeme tarihinizi yani faturanın kesim tarihini değiştirmek için Türk Telekom bayiliklerinden ya da mağazalarından herhangi birine gidebilirsiniz.

Değişiklik talebi için giderken yanınızda hattın yasal sahibi olduğunuzu kanıtlamak ve değişiklik işlemini gerçekleştirebilmek adına TC kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı götürmeyi asla unutmamalısınız.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini Arayarak, Fatura Kesim Tarihi Değiştirme

Türk Telekom hattınıza dair faturalarınızın kesim tarihini Müşteri Hizmetlerini arayarak da değiştirebilmeniz mümkün!

Değişiklik için ilk olarak 444 1 444 şeklindeki Türk Telekom Müşteri Hizmetleri numarasını çevirmelisiniz.

Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra fatura son ödeme tarihinizi ve kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi dile getirmelisiniz.

Bu noktada müşteri temsilcisi size fatura son ödeme tarihlerine dair bilgi veriyor. Tercih ettiğiniz fatura son ödeme tarihine göre fatura kesim tarihinizi belirleyebiliyorsunuz.

**Eskiden müşteriler, fatura kesim tarihinden sonra maksimum 15 gün içerisinde faturalarını ödemekle yükümlü oluyorlardı.

Yani fatura son ödeme tarihinde son gün, fatura kesim tarihinden sonraki 15. gün idi.

Aralık ayında yapılan güncelleme ile Türk Telekom fatura son ödeme tarihlerinde değişikliğe gidildi.

Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması Üzerinden Fatura Kesim Tarihi Değiştirme

Fatura kesim tarihinizi görüntülemek ve değiştirmek amacıyla Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını da tercih edebilirsiniz.

Bireysel hattınız için bireysel, kurumsal yani iş hattınız için kurumsal seçeneğine tıklayarak, sisteme giriş yapmalısınız.

Sonraki aşamada karşınıza açılan yeni sayfanın hemen üstünde yer alan Mobil seçeneğine tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın solundaki ‘Faturalarım’ seçeneğinin alt başlığı Fatura detayları menüsüne tıkladığınızda güncel fatura tutarınızı, fatura kesim tarihinizi ve fatura son ödeme tarihinizi görüntüleyebilirsiniz.

Fatura kesim tarihinizi görüntülediğiniz yerden kesim tarihi değişikliğinde de bulunabilirsiniz.

**Fatura son ödeme tarihi öğrenme, fatura detaylarını görüntüleme, fatura borcunu kredi kartı ile ödeme vb. faturalı hattınıza dair birçok işlemi veya TL yükleme, paket satın alma vb. faturasız hattınızla ilgili işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek adına Online İşlemler’i Google Play Store ya da Apple Store üzerinden de telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

2021 yılı Aralık ayında yapılan değişiklikle fatura son ödeme tarihlerinde ciddi bir değişiklik yapıldı.

Bu değişiklik, pek çok müşterinin fatura kesim tarihlerini değiştirmek istemesini de beraberinde getirdi.

2021 yılı Aralık ayı güncellemesine göre;

  • Daha önce ayın 7’si olan son ödeme tarihi ayın 8’i
  • Ayın 16’sı olan son ödeme tarihi ayın 8’i
  • Ayın 18’i olan son ödeme tarihi ayın 12’si
  • Ayın 22’si olan son ödeme tarihi ayın 16’sı

olarak değiştirildi.

2021 yılı Ocak ayında ise her ayın 5’i olan eski fatura son ödeme tarihi her ayın 1’i olarak güncellenecek!

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Fatura son ödeme tarihini ilk kez kaçıran müşteriler, genellikle faturalarını ertelediklerinde ya da bir sonraki aya kadar geciktirdiklerinde hatlarının kapanıp kapanmayacağını, faiz ödeyip ödemeyeceklerini veya icralık olup olmayacaklarını merak ediyorlar.

Fatura son ödeme tarihinin kaç gün geçirildiğine göre müşterinin karşılaşacağı durum ve yaptırımlar değişiklik gösteriyor.

Son ödeme tarihinin üzerinden 1 hafta geçene dek müşterinin hattında herhangi bir sınırlama söz konusu olmasa da bir sonraki faturasına her gün için günlük %0.033; aylık ise %1.16 oranında faiz; gecikme zammı olarak yansıtılıyor.

1 haftanın sonunda ise müşterinin faturalı hattı kısıtlanıyor. Kısıtlanan hat sahibi, numarası ile başka numaraları arayamıyor. Aynı zamanda sms de gönderemiyor.

1 haftalık ek süre dolduğunda müşteriye, 3 günlük daha ek süre veriliyor. Bu sürenin de müşteri tarafından kaçırılması halinde bu kez müşterinin hattı geçici olarak kapatılıyor.

Hattı kapanan müşterinin numarasına ulaşılamıyor. Bu numarayı arayanlar; ‘Aradığınız numara, geçici olarak servis dışıdır’ bilgilendirmesi ile karşılaşıyorlar.

Müşterinin hattı kapandığında müşteri, hat açma kapama bedeli olarak 31.90 TL ödemekle de yükümlü oluyor.

Hattı kapanan kişi, fatura tutarı yüksekse faturasını taksitlendirip, ödeyebiliyor.

Aksi halde Türk Telekom, müşterisini icraya veriyor.

Bu durumda hattı kapanan ve borcunu ödemeyen müşterinin dava masraflarını, dosya ve avukat masraflarını da ödemesi gerekiyor.

İcralık olan müşteri, borcunu taksitlendirerek, ödeyebiliyor.

Borcunu ödemeyi reddeden ya da maddi durumu olmadığı için ödeyemeyen müşterinin önce maaşına, maaşı yoksa gayrimenkulüne haciz geliyor. Yani fatura borcu, ilk maaşa konulan haciz ile tahsil ediliyor.

Müşterinin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü de yoksa o halde değerli gayrimenkullerine örneğin aracına haciz geliyor.

Hiçbir şekilde borcunu ödemeyen kişinin ev eşyalarına haciz gelmiyor.

Bu yazımızda Türk Telekom fatura son ödeme tarihi değişikliği nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü görüş ve sorularınızı yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu