Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Türk Telekom Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme

Türk Telekom Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme; Türk Telekom faturalı hat müşterilerinin kampanya ve tarife indirimlerinden yararlanabilmeleri için verdikleri taahhüt sürelerinin ne zaman dolacağı, özellikle imzaladıkları sözleşmeden ayrılmak istedikleri dönemlerde son derece önem arz ediyor.

Türk Telekom müşterileri, sözleşme süresi dolmadan sözleşmeden erken ayrılmak istediklerinde ne yazık ki fatura taahhüt cayma bedeli ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödemeleri gereken cayma bedeli ise kesilen son faturaya yansıtılıyor. Yüksek rakamlarda olabilen cayma bedelini ödemek istemeyen müşterilerin ise öncelikle Türk Telekom fatura taahhüt bitiş tarihini öğrenmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Türk Telekom faturalı hat kullanan müşteriler için Türk Telekom fatura taahhüt bitiş tarihi nasıl öğrenilir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Türk Telekom Taahhüt Nedir? Ne İşe Yarar?

Yalnızca GSM operatörlerinden hizmet alan faturalı hat kullanan müşterilerden değil bir firma, işletme ya da kurumdan da ürün ya da hizmet alan kişilerden de zaman zaman talep edilebilen taahhüt; en genel tanımıyla hukuk dünyasında bir şeyi üstlenme ve sözleşme boyunca sözleşmeye sadık kalma anlamına geliyor.

Yani bir ürün ya da hizmet almayı karar veren müşteri, bu ürün ya da hizmetten 12 ay veya 24 ay gibi farklı sürelerde olabilen sözleşme süresi boyunca yararlanacağına dair sözleşme imzaladığında taahhüt vermiş oluyor.

Taahhüt veren kişinin ise sözleşme imzaladığı süre boyunca sözleşme kurallarına uyması gerekiyor.

Söz konusu GSM operatörlerinden faturalı hat satın almak olduğunda ise müşterinin 12 ya da 24 aylık sözleşme süresince aynı tarifeye üye olarak kalması ve 12 ay dolmadan sözleşmeden ayrılmaması gerekiyor.

Taahhüt, faturalı hat kullanan müşterilerin GSM operatörlerinin düzenlediği kampanya ve indirimlerden yararlanabilmesine olanak tanıyor.

Yani GSM operatörleri, taahhüt alarak, müşterinin belirli bir süre boyunca kendi müşterisi olarak kalacağını da garanti etmiş oluyor.

Türk Telekom Cayma Bedeli Nedir?

Hukuk dünyasında imzaladığı sözleşmeden erken cayan ve ayrılan, sözleşme kurallarını yerine getirmeyen müşterilerin ödemeleri gereken bedele cayma bedeli ismi veriliyor.

Pek çok işletme ve kurum, sözleşmede müşterinin sözleşmeden erken ayrılması halinde cayma bedeli ödemeleri gerekeceğini açıkça belirtiyor.

Yani sözleşmeyi imzalayan müşteriler, sözleşmeden ayrıldıklarında cayma bedeli ödeyeceklerini kabul etmiş oluyorlar.

Fatura Taahhüt Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır 2021

Firmalar ve işletmeler, müşterinin sözleşmeden cayması durumunda ödemesi gereken miktarı hesaplarken farklı faktörleri hesaba katıyorlar.

Müşterinin sözleşme imzalayarak yararlandığı tüm indirimleri ondan geri talep ediyorlar.

Fatura taahhüt cayma bedeli hesaplanırken dikkate alınan faktörleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Müşterinin yararlandığı tarife indirimleri
 • Müşterinin faturasına ek aldığı akıllı telefon ya da diğer cihazların ödenmemiş yani kalan taksitleri
 • Devlete ödenmesi gereken vergiler
 • Hizmet bedeli
 • Hat aktivasyon bedeli
 • Bağlantı bedeli
 • Telsiz kullanım ücreti

Yararlanılan tarife indirimine ve müşterinin katıldığı kampanyalara göre ödemesi gereken cayma bedeli, artabiliyor.

Örnek olarak faturalı hat kullanan bir müşterinin 24 aylık bir sözleşmeye imza attığını ve sözleşmenin 12. ayında sözleşmeden ayrılmak istediğini düşünelim.

Müşterinin ilk olarak 12 ay boyunca yararlandığı tarife indirimlerini cayma bedeli olarak geri ödemesi gerekiyor.

Örneğin 75 TL tarifeye 24 aylık sözleşme ile 55 TL’ye abone olan müşterinin 12 ay için aylık 20 TL, toplamda 240 TL bir cayma bedeli ödemesi zorunluluk arz ediyor.

Aynı müşterinin hattını aldıktan 10 ay sonra akıllı telefon aldığını varsayalım. Aylık 500 TL taksitle faturasına ek akıllı telefon alan müşterinin 2 ay için 1000 TL ödediğini farz edersek, müşterinin geri kalan taksitleri de son faturasıyla birlikte tek seferde ödemesi gerekiyor.

12 ay taksitle telefon alan müşterinin kalan 10 ay için 5000 TL taksiti son faturasıyla birlikte ödemesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Hizmet bedeli, vergiler, hat aktivasyon ücreti gibi diğer bedeller de cayma bedeline eklendiğinde kişinin sözleşmeden erken ayrılmak istediğinde ödemesi gereken miktar, neredeyse 6000 TL civarında oluyor.

Böyle yüklü miktarda bir ödemeyi tek seferde yapmak istemeyen tüm faturalı müşterilerin sözleşmeden ayrılmadan önce ödemeleri gerekecek olan cayma bedelini mutlaka öğrenmeleri, sözleşme bitimine az bir süre kaldıysa cayma bedeli ödemek yerine sözleşme bitim tarihini beklemeleri ve daha sonra tarife değişikliğinde bulunmaları, en mantıklı karar gibi görünüyor.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama 2021

Cayma bedeli miktarını öğrenmek isteyen müşteriler, fatura taahhüdünü sorguladıklarında sözleşme bitiş, başlangıç tarihini, sözleşme bitiş tarihine kaç ay ve ne kadar süre kaldığını, son olarak da sözleşmeden sorgulama tarihi ile ayrılmaları halinde ödemeleri gerekecek olan cayma bedeli miktarını öğrenebiliyorlar.

Yani Türk Telekom fatura taahhüt sorgulama ile hem sözleşme bitiş tarihi hem de cayma bedeli aynı yerden hızlıca öğrenilebiliyor.

Türk Telekom fatura taahhüt bitiş tarihi öğrenme yollarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

*124# Tuşlayarak Türk Telekom Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme

Taahhüt sorgulama işlemini akıllı telefonunuzdan *124# tuşlayarak, birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamada yukarıdaki rakamları tıkladıktan sonra sırasıyla karşınıza çıkan seçenekler arasından TAAHHUT ve Taahhüt seçeneklerine tıklamalısınız. Yani önce 3 rakamını daha sonra da 2 rakamını tıklamalısınız.

Yukarıdaki sorgulama sonrası Türk Telekom tarafından faturalı hattınıza ait numaraya gönderilen kısa mesajda taahhüt başlangıç, bitiş tarihinizi ve cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Mağaza ya da Bayiliklerinden Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme

Hattınıza ve tarifenize dair fatura taahhüt bitiş, başlangıç tarihini ve cayma bedelinizi herhangi bir Türk Telekom mağazasına ya da bayiliğine giderek ve satış temsilcisine TC kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı ibraz ederek, hızlıca öğrenebilmeniz mümkün!

Fatura taahhüt bitiş tarihine ve hattınıza dair tüm bilgiler, sadece hattın yasal sahibine verildiğinden kimliğinizi yanınızda götürmeyi unutmamalısınız!

Türk Telekom Müşteri Temsilcisinden Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme

Ödemeniz gereken cayma bedeli miktarını ve sözleşme bitişine ne kadar kaldığını Türk Telekom müşteri temsilcisine bağlanarak, öğrenebilirsiniz.

Bu amaçla müşteri temsilcisinden bilgi edinmek için akıllı telefonunuzdan 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini aramalısınız.

Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması Üzerinden Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Sorgulama

Türk Telekom Online İşlemler uygulamasına giriş yaparak da taahhüt bitiş tarihini sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda faturanıza ait fatura görüntüleme, TL yükleme, fatura borcu ödeme, fatura kesim tarihi öğrenme, paket satın alma gibi birçok temel işleminizi de Online İşlemler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Fatura taahhüt sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlk olarak https://www.turktelekom.com.tr/sayfalar/ana-sayfa.aspx linkini tıklayarak, Türk Telekom resmi sitesine giriş yapın.
 • Ardından sayfanın sağ üst köşesindeki Online İşlemler kategorisindeki Bireysel seçeneğine tıklayın. Kurumsal yani iş hattınıza dair sorgulama işlemlerinde ise Kurumsal seçeneğine tıklamalısınız.
 • Bir sonraki aşamada yeni açılan sayfanın hemen üst bölümündeki Mobil kategorisine tıklayın.
 • Daha sonra sayfanın solundaki Tarifem ve Paketlerim menüsüne tıklayın.

Tarifem ve Paketlerim menüsüne giriş yaptığınızda paketinizdeki kalan kullanımlarınıza ve tarifenize dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda taahhüt bitiş tarihi, başlangıç tarihi ve cayma bedeli bilgilerini de bu kategoride bulabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Dilerseniz; Online İşlemler uygulamasını akıllı telefonunuza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden yükleyip, birçok işleminizi uygulama sayesinde hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Türk Telekom fatura taahhüt bitiş tarihi öğrenme ve Türk Telekom taahhüt cayma bedeli sorgulamaya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Türk Telekom müşterisiyseniz; konuya dair görüş ve sorularınızı yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu