Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme; Faturalı hat kullanan müşterilerin zaman zaman ihtiyaç duyduğu taahhüt sorgulama ve öğrenme işlemi sayesinde müşteriler, sözleşme bitiş tarihlerine ne kadar bir süre kaldığını, kaç ay daha aynı faturalı tarifeyi kullanmak zorunda olduklarını öğrenebiliyorlar.

Müşteriler, aynı zamanda sözleme bitiş tarihini ve sözleşmeden erken ayrılmaları halinde ceza olarak ödemeleri gereken taahhüt cayma bedeli hakkında da bilgi edinebiliyorlar.

Böylelikle taahhüt cayma bedeli yüksek miktarlarda seyreden müşteriler, sözleşmeden erken ayrılmak yerine sözleşme bitim tarihini beklemeyi ve cayma bedelini ödemekten kurtulmayı da tercih edebiliyorlar.

Bu yazımızda faturalı hat kullanan Türk Telekom müşterileri için Türk Telekom taahhüt sorgulama ve öğrenme yöntemlerine değinmeye, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Türk Telekom Taahhüt Nedir?

Taahhüt kelimesi, sözlüklere baktığımızda bir şeyi üstlenme, bir konuda sorumluluk alma yani bir görevi yüklenme şeklinde tanımlanıyor.

Hukuki bir terim olarak da kullanılan taahhüt; müşterinin bir firma, kurum ya da işletmeden hizmet aldığında aldığı hizmet karşılığında bir şeyi üstlenmesini ve üstlendiği bu yükümlülüğü sözleşme ile garanti etmesi anlamına geliyor.

Söz konusu bir GSM şirketinden hizmet ya da ürün almak olduğunda da müşterinin 12 ay ya da 24 ay süreli olarak bir sözleşme imzalamasını ve bu sözleşme ile aynı tarifede kalacağına dair hizmet ya da ürün aldığı GSM operatörüne sözleşme imzalayarak, söz vermesini ifade ediyor.

Yani müşteri, sözleşme imzalayarak, bir taahhüt vermiş ve sözleşme boyunca yükümlülük altına girmiş oluyor.

GSM operatörleri, kampanya düzenleyip, sundukları tarifelerde indirimlere gittiklerinde müşterilerinden taahhüt bekliyorlar.

Müşteriler, genellikle kampanya ve indirimlerden yararlanabilmek amacıyla taahhüt veriyorlar.

Bir diğer deyişle müşterilerin cazip kampanya ve indirimlerden yararlanabilmeleri, taahhüt vermeleri şartına bağlandığından müşteriler, sözleşme imzalamak zorunda kalıyorlar.

Taahhüt ile müşteri, kampanya ve indirimler kapsamında sunulan tarife ve paketlere indirimli fiyatlardan üye olmanın yanı sıra şayet faturalı hat kullanıyorsa hattı üzerine yani tarifesine ek olarak, her ay taksitle ödemek koşuluyla akıllı telefon, pc, tablet, ses sistemi gibi cihazları da alabiliyor.

Taahhüt veren müşteriler, GSM operatörleri tarafından sunulan birçok kampanyaya katılabiliyor.

Türk Telekom Cayma Bedeli Nedir?

Sözleşme imzalayarak, taahhüt veren müşterinin sözünü tutmayıp, sözleşme süresi henüz dolmadan sözleşmeden ayrılması halinde ödemesi gereken miktara cayma bedeli ismi veriliyor.

GSM operatörlerinin dışında birçok firma ve işletme, müşterilerine kampanya düzenleyip, indirimler yaptığında ve taksitle ürün verdiğinde müşterilerin taahhütlerinden caymaları halinde onları cayma bedeli ödemekle yükümlü kılıyor.

Türk Telekom müşterilerinin de sözleşmeyi erken iptal etmeleri halinde bir miktar sözleşmeden cayma bedeli ödemeleri gerekiyor.

Ödenmesi gereken bedel ise kişinin katıldığı kampanyaya, tarife indirimlerine, kampanya kapsamında taksitle akıllı telefon ya da cihaz alıp almadığına göre değişiyor.

Kampanya kapsamında birden çok indirimden faydalanan müşterilerin yararlandıkları tüm indirimleri firma ya da işletmeye geri iade etmeleri gerekiyor.

Cayma bedeli, müşterinin ödemesi gereken en son faturasına yansıtılıyor.

Müşteri, cayma bedelini ödemeyi reddettiği durumlarda ise firma ya da işletme tarafından dava açılıyor ve müşteri, icralık oluyor.

Cayma bedeli, yasal bir zemine sahip olduğundan müşterilerden bu bedel, mutlaka tahsil ediliyor.

Türk Telekom Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır 2021

Firmalar, cayma bedelini hesaplarken müşterinin yararlandığı indirimlerin yanı sıra farklı etmenleri de hesaba katıyorlar.

Müşterinin yararlandığı kampanyalara göre cayma bedeli, artabiliyor.

Yani yüksek indirimlerden yararlanan müşterilerin ödemeleri gereken cayma bedeli de daha yüksek oluyor.

Cayma bedeli hesaplanırken dikkate alınan etmenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Tarife indirimi
  • Kampanya kapsamında tarifeye ek alınan akıllı telefon ya da diğer cihazların kalan taksitleri
  • Devlete ödenmesi gereken vergiler
  • Hizmet bedeli
  • Hat aktivasyon bedeli
  • Telsiz kullanım ücreti
  • Başvuru bedeli
  • Bağlantı bedeli
  • Diğer yapılan indirimler

Tarife indirimlerinin yanı sıra yukarıdaki diğer etmenler de hesaplandığında müşterinin son faturasına oldukça yüksek bir miktar cayma bedeli olarak yansıtılabiliyor.

Bu yüzden de müşterilerin sözleşmeden ayrılmadan ve hatlarını kapatma talebinde bulunmadan önce yetkili kişilerden mutlaka taahhüt cayma bedelini öğrenmeleri gerekiyor.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme 2021

İmzaladıkları sözleşmeden erken ayrılmak isteyen müşterilerin öncelikle taahhüt sorgulama ve öğrenme işlemi ile sözleşme bitimine ne kadar bir süre kaldığını ve sözleşmeden ayrılmaları durumunda ödemeleri gereken cayma bedelini öğrenmeleri gerekiyor.

Taahhüt yani sözleşme bitiş tarihini sorgulayan kişiler, aynı zamanda sorgulama ile ödemeleri gereken cayma bedelini de öğrenebiliyorlar.

Türk Telekom taahhüt sorgulama ve öğrenme yollarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz.

Türk Telekom Mağaza ya da Bayiliklerinden Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme

Sözleşme bitiş tarihini ve cayma bedelini size en yakın, herhangi bir Türk Telekom mağaza ya da bayiliğine giderek, hızlıca öğrenebilirsiniz.

Ancak bu bilgi, sadece hattın yasal sahibine verildiğinden giderken TC kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı da mutlaka yanınızda götürmelisiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerinden Taahhüt Sorgulama Ve Öğrenme

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayıp, müşteri temsilcisine bağlanarak da sözleşme bitiş tarihini ve cayma bedelini öğrenebilmeniz mümkün.

444 1 444 Müşteri Hizmetleri numarasını arayıp, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Türk Telekom Online İşlemler Uygulamasından Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme

Türk Telekom’un resmi sitesine girip, Online İşlemler üzerinden de taahhüt sorgulayabilirsiniz.

Kullanıcı bilgileriniz yani şifre ve telefon numaranız ile sisteme giriş yapmalı ve yeni açılan sayfanın üst kısmındaki ‘MOBİL’ kategorisine tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın hemen solundaki ‘Tarifem ve Paketlerim’ seçeneğine tıklamalısınız.

Tarifem ve Paketlerim kategorisine göz attığınızda sözleşme başlangıç ve bitiş tarihinizi, sözleşme bitimine ne kadar süre kaldığını ve sözleşmeden caymanız halinde ödemeniz gereken cayma bedeli miktarını öğrenebilirsiniz.

**Türk Telekom müşterilerinin fatura görüntüleme, kredi kartı ile fatura ödeme, yeni paket satın alma, taahhüt sorgulama, cayma bedeli öğrenme, fatura kesim tarihi değiştirme vb. faturalı veya faturasız hatlarına dair işlemlerini hızlıca yapabilmeleri için geliştirilen Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını Google Play ya da Apple Store üzerinden de indirebilirsiniz.

Türk Telekom *124# Tuşlayarak Taahhüt Sorgulama ve Öğrenme

Akıllı telefonunuzdan *124# tuşlayıp, ardından karşınıza çıkan seçenekler arasından sırasıyla TAAHHUT ve Taahhüt seçerek yani önce 3’e sonra da 2’ye tuşlayarak, sözleşme bitiş tarihini ve cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki işlem sonrası Türk Telekom tarafından size yollanan mesajda taahhüt başlangıç ve bitişine dair detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Türk Telekom Cayma Bedeli Hesaplama 2021

Bir örnek vererek, Türk Telekom cayma bedelinin nasıl hesaplandığını açıklamaya çalışalım.

10 ay önce Türk Telekom tarifesine kampanya kapsamında 70 TL yerine aylık 50 TL’ye üye olan birini düşünelim.

Bu kişinin tarifeye üye olduktan 9 ay sonra yani sözleşmeden ayrılmadan önceki ay tarifesine ek, faturası üzerine taksitle telefon aldığını varsayalım.

Bu durumda müşterinin ilk olarak 10 ay boyunca faydalandığı tarife indirimini ödemesi yani aylık 20 TL tarife indiriminden 10 ay için 200 TL ödemesi gerekiyor.

Müşterinin henüz ödemediği akıllı telefon taksitlerini de tek seferde son faturasıyla birlikte ödemesi talep ediliyor.

Yani toplamda 10 BİN TL ödenmemiş telefon taksiti olan müşterinin bu rakamı tek seferde ödemesi gerekiyor.

Müşterinin son faturasına aynı zamanda vergiler, hizmet bedeli, hat aktivasyon bedeli gibi yukarıda bahsettiğimiz bedeller de yansıtılıyor.

Kısacası müşteriyi beklediğinden daha yüksek miktarda bir cayma bedeli bekliyor diyebiliriz.

Bu yazımızda kısaca Türk Telekom taahhüt sorgulama SMS ile nasıl yapılır? Türk Telekom taahhüt cayma bedeli ne kadar? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Türk Telekom müşterisiyseniz; konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu