Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme ve Hesaplama

Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme ve Hesaplama; Turkcell faturalı hat sahibi müşteriler, tıpkı diğer GSM operatörlerinin müşterilerinde de olduğu gibi tarifelerini değiştirmeyi ve farklı bir GSM operatöründen hizmet almayı düşünebiliyorlar.

Kimi zaman kişilerin ay sonunda yüksek faturalar ödemek zorunda kalmaları, kimi zaman da kendilerine ve bütçelerine daha uygun olan tarifelere geçmeyi istemeleri, Turkcell ile imzaladıkları sözleşme yani taahhüt süresi dolmadan, sözleşmelerinden caymalarına yol açabiliyor.

Bu durumda kişilerin cayma bedeli olarak, belirli bir ücreti ödemeleri gerekiyor. Aksi halde cayma bedelinin ödenmemesi, kişinin Turkcell tarafından icraya verilmesi ile sonuçlanabiliyor.

Sizler de gerek cayma bedeli ödemek zorunda kalmamak gerekse cayma bedelinin ödenmemesinden kaynaklı icra takibi vb. zor durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka herhangi bir GSM operatörü ile sözleşme imzalamadan önce sözleşme içeriğini, sözleşmede belirtilen cayma bedelini öğrenmeli, yani sözleşme imzalarken oldukça titiz davranmalısınız.

Bu yazımızda Turkcell faturalı hat kullanıcıları için Turkcell cayma bedeli nasıl hesaplanır?  Turkcell cayma bedeli sorgulama nasıl yapılır? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Turkcell Cayma Bedeli Nedir?

En genel tanımıyla cayma bedeli, bir kurum tarafından alınan hizmete dair kurum ve müşteri arasında yapılan sözleşme dahilinde hizmet ya da ürün bedelinin taksitlendirildikten sonra kişinin imzaladığı sözleşmeye farklı nedenlerden ötürü son vermek istemesi halinde ödemesi gereken miktarı ifade ediyor.

Yasal bağlayıcılığı olan cayma bedeli, kişinin sözleşme sonrası aldığı hizmet ve indirimlerin yanı sıra kişinin sözleşme dahilindeki ileriye yönelik kullanım haklarını da kapsıyor.

GSM operatörleriyle yapılan sözleşmelerin yanı sıra pek çok kurumla yapılan sözleşmelerde de cayma bedeli yer alıyor.

Kısacası cayma bedeli, sözleşme süresi yani taahhüt süresi dolmadan abonelik işleminin iptali halinde müşterinin ödemesi gereken ücreti tanımlıyor.

Turkcell Cayma Bedeli Sorgulama 2021

Tarifenizi değiştirmek, kullandığınız hattı artık kullanmamak ya da başka bir GSM operatöründen hizmet almak istediğinizde ödemeniz gereken cayma bedeli; caydığınız yani erken iptal ettirmek istediğiniz tarife ve paket içeriğine, tarife ve paketin kampanya kapsamında olup olmadığına, aylık ödediğiniz paket tutarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Yani cayma bedeli hesaplanırken birden çok faktör Turkcell ve diğer GSM operatörleri tarafından hesaba katılıyor.

Turkcell cayma bedelini Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak öğrenme şansınız bulunuyor.

Akıllı telefonunuzu kullanarak, Turkcell Müşteri Hizmetleri numaraları olan 532 ya da 0532 532 00 00 numaralarını çevirdiğinizde müşteri temsilcisine bağlanabilir, ödemeniz gereken cayma bedeliyle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Alternatif olarak Turkcell’in kendi resmi sitesi üzerinden de cayma bedeline ulaşabilmeniz mümkün.

Bu noktada ilk olarak turkcell.com.tr sitesini ziyaret etmeli, sayfanın en altında yer alan kategorilerden ‘İşlem Merkezi’ne daha sonra da ‘Paket ve Tarifelerim’ alt menüsüne tıklamalısınız.

Paket ve tarifelerime tıkladığınızda cayma bedeli de dahil paketinize ve tarifenize dair pek çok bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz.

Aynı işlemi Turkcell Dijital Operatör uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da yeterli zamanınız varsa size en yakın Turkcell mağazasına ve bayiliğine giderek de cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Turkcell Cayma Bedeli Ne Kadar?

Eskiden müşteriler; Turkcell mağaza ve bayiliklerine giderek, cayma bedelini öğrenmeyi tercih ediyorlardı.

Günümüzde ise bu işlem, bayiliklere alternatif olarak, internet üzerinden ya da Müşteri Hizmetleri aranarak yapılabiliyor. Böylelikle müşteriler, zamandan tasarruf edebiliyorlar.

2021 yılı itibariyle cayma bedeli hesaplanırken, daha önce de belirttiğimiz gibi birden çok faktör dikkate alınıyor.

Turkcell tarafından faturalı hat sahipleriyle yapılan sözleşmelerin genellikle 12 ya da 24 ay geçerlilik süresi bulunuyor.

Yani müşteriler, sözleşme imzalarken, bu süre boyunca tarife ve paketlerinden ayrılmayacaklarına söz veriyorlar.

Bu süre dolmadan ayrıldıklarında ise ilk olarak kaç aydır tarife ve paketi kullandıkları, paket ve tarifelerinin kampanya dahilinde olup olmadığı, paketlerine ek olarak kampanya dahilinde cihaz ya da başka bir ürün satın alıp almadıkları da hesaba katılıyor.

Yani Turkcell cayma bedeli 2021 hesaplanırken aşağıdaki etmenlerin dikkate alındığını söyleyebiliriz:

  • Hattın indirim ve kampanya dahilinde ne kadar bir süre yani kaç ay kullanıldığı
  • Kampanya ile birlikte cihaz satın alınmışsa cihaz bedeli
  • Vergiler
  • Hizmet bedeli

Turkcell cayma bedeli hesap edilirken, ilk olarak kampanya kapsamında ya da indirimli olarak tarife ve paketin kaç ay kullanıldığına bakılıyor.

Örneğin; normalde indirimsiz aylık 80 TL olan bir pakete indirimli 60 TL’ye abone olunmuşsa ve müşteri, 6 ay boyunca bu paketi kullanmışsa; her bir ay için aradaki 20 TL’lik indirim cayma bedeli olarak hesaplanıyor.

Yani kişinin 120 TL ödemesi gerekiyor.

120 TL’ye hizmet bedeli, vergiler ve kampanya ile hat üzerine satın alınan indirimli cihazlar da dahil edildiğinde bu ücret, oldukça kabarık olabiliyor.

Bu yüzden de hattını, tarifenizi değiştirmek isteyen Turkcell faturalı hat sahibi müşterilerin bu işlem öncesinde iyice düşünüp taşınmaları gerekiyor.

Aksi halde kişi, başka bir tarifeye geçerek, daha uygun fiyatlardan yararlanayım diye düşünürken; kar etmek yerine zarar edip, mağdur olabiliyor.

***Turkcell faturalı hattına dair tarife sözleşmesini iptal ettirmek isteyen kişiler; aynı zamanda da hatlarının üzerine kampanya kapsamında akıllı telefon ya da başka bir elektronik cihaz aldıklarında kampanya ile aldıkları cihaz parasını da tek seferde ödemek zorunda kalabiliyorlar. Üstelik modem ücreti de kişinin faturasına yansıtılıyor.

Turkcell Cayma Bedeli Hesaplama Nasıl Yapılır

Turkcell cayma bedeli diğer adı ile taahhüt cayma bedeli hesaplama işleminde kullandığınız hatta ait taahhüt indirimi yapılan ay, varsa cihaz bedeli ve vergiler hesaplanarak son faturada sizden toplu olarak talep edilir.

Örnek vermek gerekirse kullandığınız hat için 12 aylık taahhüt verdiğinizde normalde 90 TL olarak paket fiyatı size 12 ay boyunca 60 TL olarak verilecektir. Eğer siz taahhüttü bozarsanız kullandığınız ay kadar size yapılan indirimler, hizmet bedeli, hat açılış ücreti varsa cihaz kampanya bedeli ve vergiler tek seferde ödemeniz istenir.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Cayma bedeli, kişinin en son faturasına yansıtılıyor. Yani kişinin en son faturasını öderken bir yandan da cayma bedelini de ödemesi gerekiyor.

Aksi halde fatura ve cayma bedeli ödenmediğinde ortalama 40 gün gibi bir süre sonrasında Turkcell tarafından müşteriye icra davası açılabiliyor.

İcra davası öncesinde kişiye fatura ve cayma bedelini daha rahat bir şekilde ödeyebilmesi için borcu taksitlendirme teklif ediliyor.

Taksitlendirmenin müşteri tarafından kabul edilmemesi halinde ise yasal takip başlatılıyor.

Kişi yasal takibe alındıktan sonra önce maaşına, şayet maaşı yoksa gayrimenkullerine ya da arabasına haciz gelebiliyor.

Turkcell Taahhüt Nedir?

Kelime olarak taahhüt; bir kişinin bir şeyi üstlenmesi yani üstüne alması anlamına geliyor.

Bir diğer deyişle bir şeyi yapacağına dair söz vermesini ifade ediyor.

Hukuki anlamda taahhüt kelimesi, kişinin bir kurum ile imzaladığı sözleşme ile sözleşme gerekliliklerini yerine getireceğine, satın aldığı ürün ücretini ödeyeceğine ve en önemlisi sözleşmede belirtilen süre boyunca kurumdan hizmet almaya devam edeceğine dair söz vermesi anlamına geliyor.

Taahhüt devam ederken müşterinin aboneliğini iptal ettirmek istemesi halinde şayet müşteri, indirimli tarifeden yararlanıyorsa müşteriden fark ücretini iade etmesi kurum tarafından talep ediliyor.

Aynı zamanda müşteri modem vb. ek ürünleri de indirimli bir şekilde sözleşme kapsamında aldıysa kalan ücretleri veya kendisine kurum tarafından sunulan bedava hizmeti de iade etmek yani ücretlerini ödemek zorunda kalıyor.

Turkcell Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başka bir tarifeye geçmeyi ya da başka bir GSM operatöründen hizmet almayı düşünen kişilere öncelikle Turkcell taahhüt sorgulama işlemlerini gerçekleştirmelerini öneriyoruz.

Böylelikle sözleşme iptali öncesinde sözleşmenin sona ereceği güne ne kadar bir süre kaldığını öğrenebilir, sözleşme bitimine kısa bir süre kaldıysa sözleşme bitim gününe kadar beklemeyi tercih edebilir,  dolayısıyla cayma bedeli ödemekten de kurtulabilirsiniz.

Turkcell müşterileri, taahhüt sorgulama işlemini de tıpkı cayma bedeli öğrenme işlemi gibi farklı yollardan yapabiliyor.

Bu yolları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Müşteri hizmetlerini arayarak, sözleşmenizin ne zaman sora ereceğini, kaç aydır sözleşme kapsamındaki haklarınızdan yararlandığınızı öğ
  • Turkcell mağazalarına ya da bayiliklerine giderek, taahhüt süre bitiminize, tarife ve paket kullanımınıza dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
  • Turkcell Dijital Operatör uygulaması üzerinden sırasıyla İşlem Merkezi—Tarife ve Paketlerim seçeneğini tıklayarak, taahhüt sorgulama işleminizi gerçekleş Aynı şekilde turkcell.com.tr sitesine girip, İşlem Merkezi—Tarife ve Paketlerim seçeneklerine tıklayarak da sözleşme bitim gününü görüntüleyebilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Bozma Bedeli Nedir

Turkcell taahhüt bozma bedeli yani cayma bedeli müşterinin belirli bir süre kullanmayı yani taahhüt ettiği yani söz verdiği sözleşmedir. Sözleşme şartlarından size indirim yapılırı ve devlet ödenen bazı vergiler karşılanır.

Turkcell’den Vodafone yada Türk Telekom Geçişte Cayma Bedeli

Turkcell faturalı hat kullananların taahhüt bozmasına neden olan yöntemlerden biride taahhüt süresi bitmeden Vodafone yada Türk Telekoma hatlarını taşımasıdır. Taahhüt bitmeden numara taşıma işlemi kesinlikle taahhüt bozmaya sebeptir ve sizde yapılan indirimler, cihaz bedeli ve tüm vergiler talep edilir. Bazı firmalar cayma bedeli karşıladıklarını söyleselerde vergie ve cihaz belini asla ödemezler.

Turkcell Cayma Bedeli Ödemek İstemiyorum

Turkcell cayma bedeli ödememek için mutlaka çok geçerli nedenlerinizin olması gerekmektedir. Hizmetten yararlanamamak yada hizmet kalitesinin düşük olması taahhüt hizmetinin geçerli olmasına neden olur.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur

Hat taşıma hattı kapama gibi durumlarda ödemek zorunda olduğunuz cayma bedeli kesinlikle sizin ödeme zorunluluğunuzda olan ödemelerdir. Son faturada sizden tüm ödeme tek seferde talep edilir eğer siz son faturada ödeme yapmazsanız yasal yollardan sizden ödeme tahsil edilir.

Bu yazımızda Turkcell cayma bedeli sorgulama işlemi nasıl yapılır? Turkcell cayma bedeli ödenmezse ne olur? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Turkcell faturalı hat müşterisiyseniz, daha önce cayma bedeli ödemek zorunda kaldıysanız; konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu