Turkcell Fatura Kesim Tarihini Değiştirme

Turkcell Fatura Kesim Tarihini Değiştirme; Faturalı hat kullanmayı tercih eden pek çok GSM operatörü müşterisi, zaman zaman fatura son ödeme tarihini kaçırabiliyor.

Bu durum genellikle ihmalkarlıktan kaynaklansa da bazen de maddi yetersizlikler ve faturanın yüksek meblağlarda gelmiş olması da faturanın geç ödenmesi ile sonuçlanabiliyor.

Özellikle fatura kesim tarihinin ay sonuna doğru olması ve müşterilerin maaşlarını henüz almamış olmamaları, faturaların geç ödenmesine yol açabiliyor.

Sık sık faturasını daha sonra ödemek zorunda kalan kişiler, son çare olarak fatura kesim tarihini değiştirmeyi tercih ediyorlar.

Böylelikle fatura son ödeme gününü maaş aldıkları güne yakınlaştırma şansını elde edebiliyorlar.

Tüm GSM operatörlerinde olduğu gibi Turkcell faturalı hat sahibi müşterilerin de farklı kanallar aracılığıyla fatura kesim tarihini değiştirme şansları bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca Turkcell fatura kesim tarihini değiştirme işlemi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Turkcell Fatura Kesim Tarihi Nedir?

Fatura kesim tarihi, en genel tanımıyla GSM operatörlerinden hizmet alan faturalı hat sahibi müşterinin bir fatura dönemine ait kullanımlarına dair tüm ücretlendirmenin hesaplandığı günü ifade ediyor.

Fatura kesim tarihinden sonra kullanılan tüm mesaj, internet ve sms hakları ve tarife aşımları, kişinin bir sonraki faturasına yansıtılıyor.

Fatura kesim tarihi ile Turkcell, faturalı müşterilerine bir sms yolluyor ve yolladığı smste fatura dönemine ait ücreti, faturanın son ödeme tarihini belirtiyor.

Turkcell Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse 2021

Turkcell tarafından gönderilen smste belirtilen fatura son ödeme tarihine kadar fatura ödenmediğinde kişiye ek olarak bir haftalık süre veriliyor.

Verilen bu süre içerisinde geciken her gün için %2.5 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Bir haftada da faturanın ödenmemesi halinde ise hat sahibi, başka numaraları arayamıyor ve başka numaralara sms gönderemiyor.

Yani kişinin hattına kısıtlama getirilmiş oluyor. Bununla birlikte Turkcell, müşterilerine üç gün daha ek süre veriyor.

Üç günlük ek sürede de faturanın ödenmediği durumlarda kişinin hattı geçici olarak kullanıma kapatılıyor.

Yani artık kapatılan hat, başkaları tarafından aranamıyor ve bu hatta mesaj gönderilemiyor.

Hat sahibini arayan kişiler, ‘bu hat, geçici olarak servis dışıdır’ sesli mesajıyla karşılaşıyorlar.

Kısacası fatura son ödeme tarihinin üzerinden 10 gün geçtiğinde kişinin hattı kapanmış oluyor.

Bu noktadan sonra kişi, fatura borcunu taksitlendirme seçeneğini tercih edebiliyor.

Kişinin taksitlendirmeye yanaşmaması ve borcunu ödemekte diretmesi halinde ise ek süre olan 10 günün üzerinden yaklaşık bir ay geçtiğinde Turkcell tarafından müşteri hakkında icra davası açılıyor ve kişi, yasal takibe alınıyor.

Faturanın tahsili noktasında kişinin ilk olarak maaşına haciz konuyor. Kişinin maaşı yoksa ev, arsa vb. gayrimenkullerine ya da arabasına haciz konulabiliyor.

Fatura Kesim Tarihi Değiştirme Neden Gerekli?

Günümüzde faturalı hat sahiplerinin fatura kesim tarihlerini değiştirme şansları olsa da Turkcell müşterileri, kesim tarihi olarak yalnızca 3 günü tercih edebiliyorlar.

Müşteriler, ayın 10’unu, 15’ini ya da 25’ini kesim tarihi olarak belirleyebiliyorlar.

Daha önce belirledikleri tarihi ise daha sonra değiştirebiliyorlar.

Örneğin, maaşını ayın 15’inde alan ve fatura kesim tarihi ayın 10’u olan kişi; işini değiştirip, maaşını ayın 1’inde almaya başladığında fatura kesim tarihini ayın 25’i olarak değiştirebiliyor.

Ya da otomatik ödeme talimatı vererek, faturalarını ödemek isteyen kişi, fatura kesim tarihini kredi kartı son ödeme tarihiyle uyumlu bir şekilde değiştirebiliyor.

Böylelikle ödemesini yaparken, zorlanmaktan ve maddi yetersizliğe düşmekten kurtulmuş oluyor.

Turkcell fatura kesim tarihini değiştirme, aynı zamanda Turkcell fatura ödeme tarihini değiştirme anlamına da geliyor.

Yani fatura son ödeme gününü değiştirmek isteyen kişinin fatura kesim tarihini değiştirmesi gerekiyor.

Turkcell Fatura Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Turkcell fatura kesin tarihi Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak, Turkcell mağazalarında yada Turkcell online işlemler menüsünden kolayca değiştirilmektedir.

Turkcell müşterilerinin sms ile kendilerine iletilen fatura miktarını, maksimum 15 gün içerisinde ödemeleri gerekiyor.

15 gün geçtiğinde ise kişiye gecikme zammı uygulanmaya başlıyor.

Turkcell faturalı hat sahiplerinin fatura kesim tarihini nasıl değiştirebileceklerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Turkcell Müşteri Hizmetlerini Arayarak, Fatura Kesim Tarihini Değiştirme

Fatura son ödeme tarihini güncellemek isteyen kişiler, Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp, bu taleplerini müşteri temsilcisine iletip, kesim tarihinde değişikliğe gidebiliyorlar.

Değişiklik işlemini yapmak isteyen faturalı hat kullanıcılarının 532 ya da 532 532 00 numaralarını çevirmeleri gerekiyor.

Aynı zamanda müşteriler, müşteri temsilcisinden faturalarına dair detaylı bilgi de edinebiliyorlar.

Turkcell Bayiliklerine Giderek, Fatura Kesim Tarihini Değiştirme

Müşteri hizmetlerinin yanı sıra Turkcell mağaza ve bayiliklerinden de fatura son ödeme günü yani kesim tarihinde değişiklik yapılabiliyor.

Kesim tarihi yalnızca hat sahibi tarafından değiştirilebildiğinden kişinin giderken yanında kimlik kartını da götürmesi gerekiyor.

Turkcell Dijital Operatör Fatura Kesim Tarihini Değiştirme

Yukarıdaki yöntemlerle zaman kaybetmek istemeyen müşteriler, alternatif olarak fatura kesim tarihini turkcell.com.tr sitesine girerek ya da Dijital Operatör uygulaması üzerinden de hızlı ve pratik bir şekilde değiştirebiliyorlar.

Bu noktada müşterilerin ilk olarak, pc ve bilgisayar girişlerinde ana sayfanın en altındaki İşlem Merkezi’ne; akıllı telefon girişlerinde ise hemen ana sayfanın solundaki İşlem Merkezi kategorisinin altında bulunan ‘Faturalarım’ menüsüne tıklamaları gerekiyor.

Daha sonra sırasıyla Fatura ayarlarım—Fatura kesim tarihi takip edilerek, kesim tarihi güncellenebiliyor.

Dijital Operatör uygulaması üzerinden bu işlemi yapacak kişilerin ise sırasıyla Dijital İşlem Merkezi—Faturalarım—Fatura ayarlarım—Fatura kesim tarihi menülerine tıklamaları gerekiyor.

Müşterilerin fatura kesim tarihlerini sadece öğrenmek istediklerinde de aynı işlemleri yapmaları gerekiyor.

Turkcell Fatura Kesim Tarihi Nasıl Öğrenilir

Turkcell fatura kesim tarihi her ayın  10’unda, 20’sinde veya 25’inde kesilmektedir. Fatura kesim tarihini öğrenmek için faturanızı inceleyebilir yada dilerseniz Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Turkcell Fatura Kesim Tarihinden Kaç Gün Sonra Ödenir?

Fatura kesim tarihinden sonraki maksimum 15 gün içerisinde faturanın ödenmesi gerekiyor.

Herhangi bir aksilikle karşılaşmamak adına faturalarınızı son ödeme gününe kadar ertelemeden ödemenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda Turkcell fatura son ödeme günü nasıl değiştirilir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu