Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Turkcell İnternet Hızlandırma, Telefon İnternetini Hızlandırma

Turkcell İnternet Hızlandırma; Telefon internetini hızlandırma Gün içerisinde sık sık kullandığımız, tabiri caizse elimizden bir türlü düşürmek nedir bilmediğimiz akıllı cihazlarımızda bazen internete erişimde yavaşlama ile karşılaşabiliyoruz.

Gerek wifiye bağlanmaya çalışırken gerekse kendi GSM operatörümüze ait internetimize bağlanmak için uğraşırken internetin yavaş ilerlemesi sorunu ile yüzleşebiliyoruz.

4.5G teknolojisiyle birlikte internete erişim; geçmiş yıllara nazaran kat ve kat daha da hızlanmış olsa dahi hala internetimizi hızlandırma yollarını araştırabiliyoruz.

İnternetin yavaş çalışması, çoğu zaman modeme uzak bir noktada olmamızdan, wifiyi birden çok kişinin kullanmasından kaynaklansa da bazen de internet; kullanıcı hatasından kaynaklı faktörler yüzünden de yavaşlayabiliyor.

Bu yazımızda Turkcell aboneleri için Turkcell internet hızlandırma nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, internete daha kolay ve hızlı bir şekilde erişebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

Turkcell Mobil Veri Hızı Çok Düşük, Neden?

Diğer GSM operatörlerinde olduğu gibi Turkcell mobil veri hızı; birtakım sorunlara bağlı olarak yavaşlayabiliyor.

Olası nedenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Şebeke çekim gücünün düşük olması
 • Lokasyon olarak Turkcell çekim gücünün düşük olduğu bir yerde bulunmak
 • Mobil telefonun yavaşlamış olması
 • Arka planda çalışmaya devam eden bazı uygulamalar
 • VPN kullanımı
 • Sim kartın yanlış yerleştirilmesi
 • Akıllı telefonun farklı wifi ağlarına bağlanması
 • GSM operatörü tarafından sunulan internet paket hızının belirli bir noktadan sonra düşürülmesi
 • Telefonun 4.5G teknolojisini desteklemiyor olması

Akıllı telefonunuzun internetini hızlandırmak istiyorsanız; wifiye bağlandığınız zamanlarda telefonunuzdaki mobil veriyi mutlaka pasif hale getirmelisiniz.

Aynı şekilde mobil veri kullanarak internete bağlanıyorsanız; bu sefer de akıllı telefonunuzun wifisini kapamalısınız.

Böylelikle telefonunuzun hem wifiye hem de mobil veriye bağlanmak için efor sarf etmesini, dolayısıyla internetin yavaşlamasını önleyebilirsiniz.

UYARI:

GSM operatörleri tarafından müşterilere sunulan bazı paketlerde belirli bir GB kullanımı aşıldığında internete erişimde yavaşlama olabiliyor.

Faturalı ve limitsiz hat kullanıcılarında da bu durum görülebiliyor. Bu yüzden faturalı, limitsiz hat sahibiyseniz; öncelikle abone olduğunuz GSM operatörüne mutlaka bu konuyla ilgili olarak danışmalısınız.

Kullandığınız pakette böyle bir uygulama mevcutsa paketinizi internet hızının belirli bir kullanım sonrasında düşmediği bir paketle değiştirebilirsiniz.

Turkcell İnternet Hızlandırma Ayarları 2021

Telefonun internetini hızlandırma, wifiye ya da mobil veriye daha hızlı bir şekilde bağlanma noktasında birden çok yöntemi deneyebilirsiniz.

Şayet Turkcell faturalı ya da faturasız hat kullanıcısıysanız; aşağıdaki yöntemleri deneyerek, Turkcell mobil cihazınızın internetini yani mobil veriye erişimi hızlandırabilirsiniz.

 • Telefonunuzu Açıp Kapayın

Telefonu açıp kapamak, interneti hızlandırmanın en kolay ve en etkili yöntemleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Bunun nedeni uzun saatler boyunca açık kalan telefonun zamanla internetinin yavaşlamasından ve çekim gücünün azalmasından kaynaklanıyor.

İnternetinizin yavaşladığını düşünmeye başladığınızda telefonunuzu açıp, kapayarak hızlandırabilmeniz mümkün!

 • Kullanmadığınız, Gereksiz Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Telefonun arka planında çalışmaya devam eden, çalışmasa dahi telefonda yer tutan uygulamalar; yalnızca telefonumuzu değil internetimizi de yavaşlatıyorlar.

Bu durumda internete girmek hatta basit bir telefon aramasını gerçekleştirmek bile son derece zorlaşabiliyor.

Kullanmadığınız, akıllı telefonunuzda fazlaca yer tutan, telefon belleğini dolduran uygulamaları devre dışı bırakarak ya da telefonunuzdan tamamen silerek yavaşlayan internetinizi hızlandırabilirsiniz. 

 • Bulunduğunuz Konumu Değiştirin

Bazen internet sinyallerin alınamadığı yerlerde internete girmeye çalışmak, interneti yavaşlatabiliyor. Hatta internetin hiç çekmemesi ile bile karşılaşabiliyorsunuz.

Konumunuzu değiştirerek, internetin daha iyi çektiği bir yere giderek internetinizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Sim Kartınızı Takıp, Çıkarın

Sim kartınızı telefonunuzdan çıkarıp, birkaç dakika bekledikten sonra tekrar telefonunuza taktığınızda internetinizin eskisine nazaran daha hızlandığına tanık olabilirsiniz.

 • VPN Bağlantılarını Gerekmedikçe Kullanmamaya Özen Gösterin

VPN uygulamalarını kullanmak, telefonu aşırı yorarak, zamanla internetin yavaşlamasına neden olabiliyor.

Gerekli olmayan hallerde VPN bağlantısını kullanmayarak ve kapatarak internete daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

 • Uygulamaların Güncel Sürümlerini Yükleyin

Uygulamalarda yapılan güncellemeler ile uygulamaların yavaş çalışmaları düzeltilmiş, aynı zamanda uygulamalardaki bazı sorunlar da giderilmiş oluyor.

Akıllı telefonunuzda yüklü olan uygulamaların en son, güncel sürümlerini yükleyerek telefonunuzun ve internetinizin hızını yükseltebilirsiniz.

 • Telefonunuzda 3G’yi aktif edin

4.5G teknolojisinin desteklenmediği akıllı cihazlarda 4.5G teknolojisi ile internete bağlanmaya çalışmak, interneti büyük oranda yavaşlatabiliyor.

Bu noktada iki seçeneğiniz bulunuyor: Telefonunuzu 4.5G teknolojisini destekleyen yeni bir telefonla değiştirmek ya da telefonunuzu 4.5G’ye kapatarak, 3G’yi aktifleştirmek!

 • Turkcell APN Ayarlarını Kontrol Edin

İnternetiniz yavaşladığında ya da hiç çekmemeye başladığında yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize rağmen herhangi bir sonuç alamadıysanız, bu durumda telefonunuzun APN ayarlarını kontrol etmeli ve bazı düzenlemeler yapmalısınız.

Turkcell mobil veri hızını arttırmak için APN ayarlarınızın doğru ve düzgün olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Bu noktada sırasıyla telefonunuzda Ayarlar—Diğer Ayarlar—Mobil Ağlar—Erişim Noktası Adları’na tıklamalısınız.

Erişim noktası adlarında isim olarak ‘TURKCELL INTERNET’, şifre olarak ‘internet’ yazdığından emin olmalısınız.

Erişim noktasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız; yeni erişim noktası oluşturabilirsiniz.

 • Telefonunuzun Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Turkcell internetinizi hızlandırmak için ağ ayarlarını ve bağlantıları sıfırlayabilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

Tabii ki bu durum, akıllı telefonunuzda kayıtlı olan pek çok bilginin de silinmesi anlamına geldiğinden ağ ayarlarını yeniden oluşturabileceğinizden emin değilseniz; bu yönteme başvurmamalısınız.

IOS tabanlı cihazlarda Ayarlar—Genel—Sıfırla—Ağ ayarlarını sıfırla; Android tabanlı cihazlarda ise Ayarlar—Sistem—Sıfırlama seçenekleri—Kablosuz, Mobil ve Bluetooth’u sıfırla seçeneklerine tıklayarak, akıllı telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm yöntemleri teker teker denemenize rağmen telefonunuzun internetinde herhangi bir hızlanma söz konusu olmuyorsa son çare olarak Turkcell müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Turkcell Müşteri Hizmetleri NO: 0532 532 00 00

Sizlere bu yazımızda Turkcell İnternet Hızlandırma Yolları ve Telefon interneti hızlandırma yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu