bedava internet

Vodafone Fatura Ödeme Günü Değiştirme

Vodafone Fatura Ödeme Günü Değiştirme
23.01.2021 16:29
0
A+
A-

Vodafone Fatura Ödeme Günü Değiştirme; Faturaların umulan miktardan daha fazla gelmesi yani kabarık faturalar; müşterileri kimi zaman fatura son ödeme tarihini değiştirmeye yönlendirebiliyor.

Faturadaki miktarı ödemekte zorlanacağını düşünen kişiler, tekrar böyle bir durumla karşılaştıklarında fatura son ödeme tarihini kaçırmamak adına fatura gününü değiştirip, maaş aldıkları güne yakın bir tarihi seçmeyi tercih edebiliyorlar.

Yani fatura günü değişiklik talebi; genellikle müşterilerin yüksek meblağlar içeren faturalarla birden fazla sefer karşılaşması sonrasında gelişebiliyor.

Bazen de faturalı hat sahibi müşteriler, faturalarını otomatik ödeme talimatı vererek ödemek, böylelikle Vodafone puanlarını yükseltmek amacıyla da fatura gününü değiştirerek, kredi kartı son ödeme tarihiyle uyumlu yapmayı seçebiliyorlar.

Hangi sebepten dolayı olursa olsun fatura gününü değiştirmek isteyen müşterilerine Vodafone, pek çok kolaylık tanıyor.

Bu yazımızda fatura ödeme tarihini değiştirmek isteyen Vodafone faturalı hat sahibi müşteriler için Vodafone fatura kesim tarihi değiştirme yöntemlerinden bahsetmeye, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Vodafone Fatura Kesim Tarihi Ne Zaman?

Fatura kesim tarihi, GSM operatörlerinin bir fatura dönemi sona erdiğinde o döneme ait internet, sms, dakika ve diğer kullanımlar doğrultusunda yaptığı ücretlendirmeyi ifade ediyor.

Yani fatura kesim tarihinde son fatura dönemine ait fatura kesilmiş, o aya ait fatura kapanmış oluyor.

Müşterinin kesim tarihinden sonra yapmış olduğu tüm dakika, internet ve sms kullanımları, bir sonraki ayın faturasına yansıtılıyor.

Fatura kesim tarihiyle birlikte faturalı hat sahibi müşterilerin telefon numaralarına Vodafone, toplam fatura ücretini, son ödeme tarihini içeren bir sms gönderiyor.

Bu bilgilendirme mesajında aynı zamanda kişinin son ödeme tarihini kaçırması halinde hattının hangi tarihler arasında kullanıma kapatılacağı da yazıyor.

Vodafone müşterileri fatura son ödeme gününü değiştirmek istediklerinde fatura kesim tarihini de değiştirebiliyorlar.

Müşteriler; fatura kesim tarihi olarak her ayın 1’ini, 15’ini ya da 21’ini tercih edebiliyorlar. Bu 3 gün dışında herhangi bir günü tercih etme şansları bulunmuyor.

Yani fatura kesim tarihi ayın 1’i olan kişi, bu tarihi değiştirmek istediğinde ayın 15’ini ya da 21’ini; kesim tarihi 15’i olan kişi ise değişiklikle ayın 21’ini ya da 15’ini seçebiliyor.

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Faturalı hat sahibi olan Vodafone müşterilerinin faturalarını fatura kesim tarihinden sonra maksimum 15 gün içerisinde ödemeleri gerekiyor.

Örneğin, fatura kesim tarihi ayın 1’i olan kişinin en son ayın 15’inde faturasını ödemesi gerekiyor.

Bu süre geçtiğinde müşteriye ek 1 hafta veriliyor. Lakin kişi, gecikme zammı ödemek zorunda kalıyor.

Müşteri, 1 hafta içerisinde faturasını ödemediğinde ek üç gün daha veriliyor lakin bu süreçte kişinin hattı kısıtlanıyor.

Yani faturasını ödemeyen kişinin arama yapma ve sms atma hakkı sona eriyor.

Ek 3 gün içerisinde de faturanın ödenmemesi halinde ise hattı geçici olarak servis dışı oluyor.

Bu durumda faturasını ödemeyen kişi, aranmıyor ve kişiye mesaj yollanamıyor.

Yani artık, bu kişiye hattı aracılığıyla ulaşılamıyor.

Bu hattı arayan kişiler ise ‘Bu hat, geçici olarak servis dışıdır’ sesli yanıtı ile karşılaşıyorlar.

Müşteri, yaklaşık 20 gün daha faturasını ödemediğinde ise Vodafone tarafından icraya veriliyor.

Vodafone Fatura Ödeme Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Vodafone müşterileri, faturalarını fatura kesim tarihini takip eden 15 gün içinde ödeyebiliyorlar.

15 gün aşıldığında ise kişinin hattına gecikme zammı yansıtılmaya başlanıyor.

Son ödeme tarihini sık sık kaçıran kişi, fatura ödeme tarihini direk olarak değiştiremiyor.

Bununla birlikte fatura kesim tarihini değiştirerek, son ödeme tarihini de dolaylı bir şekilde değiştirmiş oluyor.

Örneğin, yeni bir kredi kartı alan ve fatura borcunu aldığı kredi kartı ile ödemek isteyen kişinin kredi kartı son ödeme tarihinin ayı 20’si olduğunu düşünelim.

Müşterinin fatura kesim tarihi şayet ayın 1’iyse bu durumda ödemeyi en son ayın 15’inde yapabiliyor.

Bu müşteri, ayın 20’sinde kredi kartı borcunu ödediğinde fatura son ödeme tarihini kaçırmış oluyor.

Bu durumda müşteri, fatura kesim tarihini ayın 15’i olarak değiştirdiğinde ise en son ayın 30’unda faturasını ödeyebiliyor. Yani ayın 20’sinde kart borcunu yatırıp, kredi kartıyla da faturasını son ödeme tarihini geçirmeden ödeyebiliyor.

Kısacası müşteri, fatura kesim tarihini değiştirmek suretiyle fatura ödeme gününü de değiştirebiliyor diyebiliriz.

Vodafone fatura kesim tarihini değiştirmenin ise birden çok yöntemi bulunuyor.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak fatura kesim tarihi değiştirme

Fatura son ödeme tarihi, Vodafone müşteri hizmetleri aranarak değiştirilebiliyor. 542 ya da 542 542 542 şeklinde olan Vodafone müşteri hizmetleri numaralarından birini akıllı telefonunuzdan çevirip, müşteri temsilcisine bağlanarak, fatura kesim tarihi değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Vodafone mağaza ya da bayiliklerinden fatura kesim tarihi değiştirme

Fatura son ödeme tarihinizi yani kesim tarihini Vodafone mağazalarından ya da yetkili bayiliklerinden de değiştirebilme şansınız bulunuyor.

Bu işlemi yalnızca hat sahibi gerçekleştirebildiğinden mağaza ya da bayiliğe giderken kimlik kartınızı ya da TC nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeyi unutmamanız gerekiyor.

İnternetten fatura kesim tarihi değiştirme

Fatura kesim tarihini ve son ödeme tarihini Vodafone resmi sitesi olan vodafone.com.tr sitesi üzerinden Vodafone Yanımda uygulamasını kullanarak değiştirebiliyorsunuz.

Online Self Servis yani Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden değişiklik işlemini gerçekleştirmek için öncelikle https://online.vodafone.com.tr/yanimda/#/giris linkini tıklamalısınız.

Ardından telefon numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız.

Sonraki aşamada ise karşınıza açılan sayfadaki Faturalarım kategorisinin hemen alt başlığı olan Fatura detaylarına tıklamalısınız.

Fatura detaylarına tıkladığınızda ödemeniz gereken fatura borcunuzu ve fatura son ödeme tarihini görüntüleyebilir ve kesim tarihini de buradan değiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda Online Self Servis üzerinden faturanızı kredi kartı bilgileriniz ile ödeyebilir, hatta kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek de her ay belirli bir günde faturanızı ödeyebilirsiniz.

Fatura servisini arayarak fatura kesim tarihini değiştirme

Vodafone müşterileri 7001 olan fatura servisini arayarak, ödemeleri gereken fatura miktarını, fatura son ödeme tarihini öğrenebilecekleri gibi fatura kesim tarihini de değiştirebiliyorlar.

7001’i arayarak sizler de fatura ödeme günü değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda alternatif olarak 7000 sesli yanıt sistemini arayarak da fatura kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Vodafone fatura son ödeme tarihi nasıl değiştirilir?  Vodafone fatura kesim tarihini nasıl öğrenebilirim? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.