bedava internet

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?
23.01.2021 15:36
0
A+
A-

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur? Faturalı hat kullanan müşteriler; zaman zaman gerek ihmalkarlıkları gerekse maddi açıdan zor bir dönemde olmaları yüzünden Vodafone fatura son ödeme tarihini geçirebiliyorlar.

Özellikle tarife aşımı sonrasında yüksek miktarlarda faturalar ile karşılaşan müşteriler; faturalarını maddi açıdan daha rahat oldukları yani faturanın bütçelerini sarsmayacağı bir dönemde ödemeyi tercih ederek, fatura borç ödeme gününü erteleyebiliyorlar.

Bu durumda müşteriler; hatlarının ne zaman kapanacağını ya da Vodafone tarafından sınırlandırılacağını merak ediyorlar.

Aynı zamanda müşterilerin gecikme zammı ya da herhangi bir ceza ile karşılaşıp karşılaşmayacakları da akıllarına soru işareti olarak takılıyor.

Bu yazımızda Vodafone faturalı hat müşterileri için Vodafone fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur? sorusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Vodafone müşterileri, faturalı hatlarına dair borçlarını fatura kesim tarihinden sonra maksimum 15 gün içerisinde ödeyebiliyorlar.

Müşteriler; fatura kesim tarihi olarak yalnızca 3 günü seçebiliyorlar.

Müşteriler, ayın 1, 15 ya da 21’ini fatura kesim tarihi olarak belirleyebiliyorlar.

Bu doğrultuda faturalı hat sahibi Vodafone aboneleri için fatura son ödeme tarihinin ayın 15’i, 30’u ya da 5’i olduğunu ifade edebiliriz.

Tabii ki son ödeme tarihinin fatura dönemine ait ayın çektiği gün sayısına göre birkaç gün oynayabileceğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Vodafone fatura son ödeme tarihinde borcun ödenmemesi halinde Vodafone; müşterilere ek süre olarak 1 hafta daha veriyor.

Bu 1 haftalık ek sürede ise gecikme zammı gündeme geliyor.

Gecikme zammı, müşterilerin mevcut faturalarına değil de bir sonraki faturalarına yansıtılıyor.

1 haftalık ek süre dolmasına rağmen müşterilerin borçlarını ödememeleri halinde ise müşterilere ek süre olarak 3 gün daha veriliyor.

Lakin aynı zamanda müşterilerin sms ve arama hakları da sona ermiş oluyor.

Yani müşteriler; başka numaraları aramak ya da başka numaralara mesaj yollamak istediklerinde bu isteklerini ne yazık ki gerçekleştiremiyorlar.

3 günlük son ek sürede de müşteri, faturasını ödemezse müşterinin faturalı hattı geçici de olsa kapatılıyor.

Bu halde kapanan hattı arayan diğer numaralar; ‘Bu hat, geçici olarak servis dışıdır’ sesli mesajı ile karşılaşıyorlar.

Daha sonraki süreçte müşteriler, dilerlerse fatura borçlarını Vodafone bayiliklerine ya da mağazalarına giderek, taksitlendirebiliyor ve aylık eşit taksitlerle ödeyebiliyorlar.

Vodafone, bu aşamada tüm faturalı hat sahibi müşterilerini gözetiyor diyebiliriz.

Müşterinin taksitlendirmeye yanaşmaması halinde ise fatura son ödeme tarihinden yaklaşık 30 gün yani 1 ay sonra ise Vodafone, artık müşterisini mahkemeye veriyor.

Yani kişi, fatura borcunu ödemediği için icralık oluyor.

Vodafone Fatura Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir?

Fatura son ödeme tarihinin üzerinden bir ay geçtiğinde Vodafone’un müşteriyi icraya verme hakkı doğmuş oluyor.

Lakin Vodafone, öncelikle müşterileriyle uzlaşmayı tercih ediyor ve genellikle ödeme, 2-3 ay içerisinde gerçekleşmediğinde müşteriyi icraya veriyor.

Müşteri, icralık olduğunda fatura borcuna gecikme zammının ve hat açma kapama bedelinin yanı sıra bir de avukat ve dava masrafı ekleniyor.

Yani kişinin ödemesi gereken toplam tutar, en az 5 katına kadar çıkabiliyor.

Müşteri, icraya verildiğinde ve yasal takip süresi başladığında ise öncelikle müşterinin şayet düzenli bir geliri varsa yani sigortalı bir işte çalışıyorsa öncelikle maaşına haciz geliyor.

Toplam borç; müşterinin maaşından tahsil ediliyor.

Kişinin öğrenci olması ya da sigortalı bir işinin olmaması halinde ise gayrimenkullerine haciz geliyor.

Müşterinin üzerine kayıtlı gayrimenkulu de yoksa o halde arabasına haciz konuluyor.

Bununla birlikte müşterinin evindeki eşyalara icra gelmiyor. Yani evdeki eşyaların satılması sonrasında borç tahsil edilemiyor.

Vodafone tarafından icraya verilen müşteriler; icralık fatura borçlarını da taksitlendirebiliyorlar. Taksitlendirmeyi kabul eden müşteriler; 6 ya da 12 ay boyunca borçlarını ödeyebiliyorlar.

Ödeme esnasında kredi kartını kullanabilecekleri gibi borçlarını nakit olarak avukatlara da taksitler halinde ödeyebiliyorlar.

Kısacası Vodafone fatura son ödeme tarihi geçtiğinde ve ödeme birkaç ay ertelendiğinde bu sürecin müşterinin icralık olması ile sonuçlandığını ve müşteriyi zor günlerin beklediğini ifade edebiliriz.

Vodafone Hat Açma Ücreti 2021

Vodafone faturalı hattı birikmiş ve ödenmemiş fatura borçları yüzünden kapanan kişiler; toplam borçlarının yanı sıra Vodafone hat açma ücretini de ödemek zorunda kalıyorlar.

2021 yılı için müşterilerin hat açma bedeli olarak 31.9 TL ödemeleri gerekiyor.

Aynı zamanda gecikmiş fatura ya da faturalar için gecikme zammı da ödüyorlar.

Kişi; icralık olmadığı müddetçe gecikme zammını, hat açma kapama bedelini ve gecikmiş faturalarını ödeyerek, hattını açtırabiliyor.

Hattını açtırdığında ise servis dışı olan hattını tekrar kullanmaya başlayabiliyor.

Yani başka numaralara sms gönderip, numaraları arayabildiği gibi başka numaralardan arama ve sms de alabiliyor.

Vodafone Fatura Son Ödeme Tarihinden Kaç Gün Sonra Kapanır?

 Daha önce de belirttiğimiz gibi Vodafone faturalı hatlar; son ödeme tarihinden 1 hafta sonra kısıtlanıyor. Yani kişinin sms gönderme, internet kullanma ve konuşma hakları sona eriyor.

Son ödemenin üzerinden 10 gün geçtiğinde ise hat, geçici olarak servis dışı oluyor yani kullanılamıyor.

Yani kişi, artık aranamıyor ve kişiye sms gönderilemiyor.

Vodafone faturalı hattın tam anlamıyla kapanması; fatura son ödeme tarihinden on gün sonra gerçekleşiyor.

 Vodafone Fatura Borcu Sorgulama ve Ödeme

Vodafone fatura borcunuzu size en yakın Vodafone bayiliğinden ya da mağazasından öğrenebileceğiniz gibi internetten de borcunuzu sorgulayabilir, hatta kredi kartı bilgilerinizi kullanarak, ödeyebilirsiniz.

Vodafone fatura borcunuzu sorgulamak ve ödemek için https://www.vodafone.com.tr/yanimda/fatura-ode linkini tıklayabilirsiniz.

Ya da Vodafone Yanımda uygulamasını akıllı telefonunuza Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirebilir; uygulamaya giriş yaptıktan sonra ‘Faturalarım’ kategorisine tıklayarak, hem borcunuzu öğrenebilir hem de kredi kartınızı kullanarak borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Vodafone fatura borcunuzu 542 ya da 542 542 00 00 şeklinde olan müşteri hizmetleri numaralarından birini arayarak da öğrenebilmeniz mümkün!

Vodafone tarafından icraya verildiyseniz; e-devlet üzerinden fatura borcunuzun toplam tutarını görüntüleyebilir ve icra davanızı takip edebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Vodafone fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur, Vodafone kapanan hat nasıl açılır 2021? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.