bedava internet

Vodafone Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme, Bitince Ne Olur?

Vodafone Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme, Bitince Ne Olur?
23.01.2021 14:21
0
A+
A-

Vodafone Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme, Bitince Ne Olur? Faturalı hat sahibi olan müşteriler; kimi zaman taahhüt süresi dolmadan önce imzaladıkları sözleşmeden caymayı ve başka bir tarifeye geçmeyi düşünebiliyorlar.

Müşterilerin daha cazip ve kendi beklentilerine hitap eden tarifelerle karşılaşmaları ya da başka bir GSM operatöründen hizmet almayı tercih etmeleri; taahhüt süresi dolmaksızın sözleşmeyi iptal etmelerini beraberinde getirebiliyor.

Sözleşmeden caymak isteyen faturalı hat kullanan müşterilerin en çok merak ettikleri sorular arasında ise taahhütlerinden caymaları halinde herhangi bir ceza yani yaptırım ile karşılaşıp karşılaşmayacakları yer alıyor.

Bu yazımızda tüm Vodafone faturalı hat kullanan müşteriler için Vodafone taahhüt bitiş sorgulama işlemi nasıl yapılır? Vodafone fatura taahhüt bitince ne olur? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Vodafone Taahhüt Sorgulama

En genel tanımıyla taahhüt; bir şeyi üstlenme yani sorumluluk alma anlamına geliyor.

Söz konusu GSM hizmeti olduğunda taahhüt; müşterinin bir hizmet ya da ürün aldığında belirli bir görevi üstlenmesini ifade ediyor.

Faturalı hat satın alan müşteriler; indirim ve kampanya dahilinde hatlarını aldıklarında en az 12 ay boyunca bu tarifede kalacaklarına dair söz verdiklerinde taahhüt vermiş oluyorlar.

Üstlendikleri bu yükümlülükleri yerine getireceklerine ise imzaladıkları sözleşme ile garanti veriyorlar.

Müşteriler; taahhüt ile birlikte mevcut tarifelerinde belirli bir süre kalacaklarına dair sözleşme ile söz verdiklerinde bu sözlerini yerine getirmeleri gerekiyor.

Aksi halde müşterinin sözleşmeyi sözleşme süresi dolmadan iptal etmesi, yani sözleşmeden ve yükümlülüğünden cayması, ne yazık ki taahhüt cezası yani cayma bedeli ödemesi ile sonuçlanıyor.

Bu yüzden de sözleşme iptali öncesinde müşterinin taahhüt sorgulama işlemini gerçekleştirmesi, mümkünse sözleşme bitim tarihinden sonra yeni bir tarifeye geçmesi gerekiyor.

Sözleşme süresi dolmadan kişinin sözleşmeden cayması; yüksek miktarda cayma bedeli ödemesine yol açabiliyor.

Vodafone taahhüt yani sözleşme bitiş sorgulama işlemi pek çok farklı şekilde yapılabiliyor.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Vodafone Müşteri Hizmetlerini Arayarak Fatura Taahhüt Sorgulama

Fatura sözleşme bitiş tarihini öğrenmek isteyen müşteriler, fatura taahhüt bitiş tarihlerini Vodafone Müşteri Hizmetlerini arayarak, öğrenebiliyorlar.

542 ya da 542 542 00 00 şeklinde olan Vodafone Müşteri hizmetleri numaralarından birini çevirerek, müşteri temsilcisine bağlanıp, fatura taahhüt bitiş tarihini sorgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda sözleşmeden erken ayrılmanız halinde ödemeniz gereken cayma bedeli miktarını da müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz.

Vodafone Mağaza ya da Bayiliklerine Giderek Fatura Taahhüt Sorgulama

Fatura taahhüt sorgulama işlemi herhangi bir Vodafone bayiliğinden ya da mağazasından da gerçekleştirilebiliyor.

Bu noktada taahhüt sorgulama işleminin sadece hat sahibi tarafından yapılması gerekiyor.

Yani müşterinin en yakını örneğin, eşi bile bu işlemi gerçekleştiremiyor.

Bununla birlikte taahhüt bitiş tarihini öğrenmek isteyen müşterinin yanında giderken kimlik kartını da götürmesi gerekiyor.

Müşteriler, bayilik ya da mağazalardan taahhüt bitiş tarihinin yanı sıra taahhüt iptali halinde ödemeleri gereken cayma bedelini de öğrenebiliyorlar.

Vodafone Taahhüt Cezası Öğrenme

Vodafone taahhütün bozulması halinde müşterinin ödemesi gereken cayma bedeli de yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile öğrenilebiliyor.

Müşteri; fatura taahhüt bitiş tarihini sorgularken aynı zamanda cayma bedeli miktarına da erişebiliyor.

Bununla birlikte müşterinin ödemesi gereken taahhüt cayma bedeli; kampanya dahilinde yararlandığı tarife indirimlerine, faturalı hattı üzerine akıllı telefon ya da başka bir cihaz satın alıp almadığına göre de değişebiliyor.

Vodafone taahhüt cezası hesaplanırken birden çok faktör dikkate alınıyor.

Bu faktörleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Tarife ve paket indirimleri
  • Hizmet bedeli
  • Vergiler
  • Aktivasyon bedeli
  • Fatura üzerine cihaz alınıp alınmadığını

Vodafone cayma bedeli nasıl hesaplanır? sorusu yukarıdaki faktörler doğrultusunda şekilleniyor.

Örneğin; indirimsiz fiyatı 65 TL olan bir tarifeye indirimli kayıt olan ve 12 ay boyunca bu tarifede kalacağına dair söz vererek, tarifeye 50 TL’ye katılan kişi, 4. ayın sonunda taahhütten caydığında her ay için 15 TL, dört ay için 60 TL indirim bedelini geri ödüyor.

Şayet kişi, fatura üzerine taksitle cihaz aldıysa cihazın ödemediği taksitlerini de tek seferde nakit ödemek zorunda kalıyor.

Cayma bedeline, hizmet bedeli, aktivasyon bedeli ve devlete ödenen vergiler de eklendiğinde müşterinin ödemesi gereken miktar, oldukça kabarıyor.

Bu yüzden sözleşme bitim tarihine az bir süre kalan kişilere yüksek miktarda cayma bedeli ödemek yerine sözleşme bitimini beklemelerini tavsiye ediyoruz.

Vodafone Faturalı Taahhüt Bitince Ne Olur?

Taahhüt süresinin bitiminden önce Vodafone, müşterilerine taahhüt bitiş tarihinin de yer aldığı bir sms gönderiyor.

Bu smste kişinin taahhüt bitince taahhütünü yenileyebileceği gibi başka bir tarifeye geçebileceği de yazıyor.

Taahhüt süresi dolmadan önce kişinin taahhütünü yenilemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Aksi halde müşteri, indirimsiz fiyatla tarifesini kullanmaya devam ediyor. Bu durum da fatura dönemi sona erdiğinde müşterinin yüksek miktarda fatura borcu ile karşılaşmasına yol açabiliyor.

Bu yüzden de eskisi gibi tarife indiriminden yararlanmak isteyen müşterilerinin ise bir an önce sözleşmelerini yenilemeleri ve indirimli bir tarifeye tekrar kampanya kapsamında abone olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Vodafone cayma bedeli taahhüt sorgulama yöntemlerine dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Naim Mutlu dedi ki:

    Sözleşmenin bitimine bir ay kaldı .
    Tekrar aynı pakete devam etmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?