TÖHAŞ Geç Tahsilat Bedeli Nedir? Geç Tahsilat Bedeli İptali

TÖHAŞ Geç Tahsilat Bedeli Nedir? Geç Tahsilat Bedeli İptali; Son zamanlarda Turkcell müşterilerinin faturalarında karşılaştıkları TÖHAŞ geç tahsilat bedeli ibaresi; en genel tanımıyla bir nevi ‘geç ödeme bedeli’ olma özelliği taşıyor.

Müşterinin faturasına yansıyan bu bedel, aslında kişinin mobil ödeme ya da Turkcell hattı üzerinden aldığı ürün ya da hizmetin zamanında ödenmediği durumlarda kişinin faturasında yer alıyor.

Yani Turkcell müşterisi, borcunu zamanında ödemediği halde kendi faturasıyla birlikte geç tahsilat bedelini de ödemek zorunda kalıyor.

Bu yazımızda tüm Turkcell müşterileri için TÖHAŞ Nedir? TÖHAŞ geç tahsilat bedeli iptali mümkün mü? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

TÖHAŞ Geç Tahsilat Bedeli Nedir?

Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri Anonim Şirketi’nin kısaltması olan TÖHAŞ; müşterilerinin para transferleri ve mobil ödeme hizmeti alabilmelerine aracılık eden bir şirkettir.

TÖHAŞ; elektronik para transferi, Google play ödemeleri ve mobil ödeme sektöründe hizmet veriyor.

BDDK izni ile kurulan bu şirket aracılığıyla Turkcell, müşterilerine mobil ödeme şansı tanıyor.

Turkcell’in mobil ödeme sektöründe büyümek ve güçlenmek amacıyla açtığı bu şirket; müşterileri ödemeyi zamanında yapmadığında geç tahsilat bedelini kişinin faturasına yansıtabiliyor.

TÖHAŞ ile Turkcell, bir nevi bankacılık hizmeti de vermiş oluyor.

TÖHAŞ Geç Tahsilat Bedeli Ne Zaman Faturaya Yansır?

Turkcell müşterisi, mobil ödeme ile bir cihaz ya da hizmet satın aldığında, Google Play Store üzerinden mobil ödemeyi tercih ettiğinde ve ödemeyi zamanında yapmadığında kişinin faturasında TÖHAŞ geç tahsilat bedeli yer alıyor.

Normal şartlarda kişinin mobil ödeme yöntemi ile satın aldığı ürün ya da hizmet, Google Play Store üzerinden satın aldığı bir uygulama ya da faturası üzerine aldığı akıllı telefon ya da başka bir cihaz da kişinin faturasına yansıyor.

Yani yapılan mobil ödemelerdeki ürün ve hizmet bedeli, tek seferli ya da taksitli olarak faturalarla birlikte ödeniyor.

Lakin kişi, faturadaki bedeli zamanında ödemediğinde yani faturasını gününde ödemeyip,  son ödeme tarihini geçirdiğinde bir sonraki faturasında TÖHAŞ geç tahsilat bedelini de ödüyor.

Fatura son ödeme tarihinden sonra faturanın ödenmesi, geç tahsilat bedelinin ödenmesi gerekliliğini değiştirmiyor.

Kişi, nasıl bir sonraki faturasında fatura gecikme zammı ödüyorsa aynı zamanda TÖHAŞ geç tahsilat bedeli de ödemekle yükümlü oluyor.

TÖHAŞ geç tahsilat bedelinin faturaya yansıması, kişinin hem daha kabarık bir fatura ile karşılaşması hem de Turkcell kredi puanının düşmesi ile sonuçlanıyor.

Bu yüzden de Turkcell kredi puanını düşürmemek isteyen ve ileride kredi puanı ile cihaz ya da akıllı telefon satın almayı düşünen kişilerin mutlaka faturalarını zamanında ödemeleri gerekiyor.

Töhaş Cihaz Aracılık Hizmeti

Töhaş cihaz yada mobil ödeme aracılık hizmeti Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından alınan tek seferlik bir ücrettir. TÖHAŞ, sadece Turkcell kullanıcılarına özel olarak cihaz tutarınızın Turkcell faturasına taksitli olarak yansıtılmasını sağlamakta; hızlı ve güvenli ödeme yapabileceğiniz teknolojik servisler ve altyapılar geliştirmekte ve hizmet kalitesini artırmak için kullanılmaktadır.

TÖHAŞ Geç Tahsilat Bedeli İptali Mümkün mü?

Geç tahsilat bedelinin müşteri tarafından mutlaka ödenmesi gerekiyor. Yani bu bedelin iptali ne yazık ki söz konusu olmuyor.

Bu bedel, zamanında ödenmediğinde daha da katlanabiliyor.

Kişi, faturasını ve geç tahsilat bedelini ödemediğinde Turkcell tarafından icraya verilebiliyor.

TÖHAŞ Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti Nedir?

Tamamen yasal nitelikte olan ‘cihaz kredisi mobil ödeme işlem ücreti’, müşterilerden tek seferli alınan bir ücreti ifade ediyor.

Bu ücret, Turkcell faturasına taksit yansıtılacak şekilde cihaz satın alan kişilerden alınıyor.

Akıllı cihaz satın alan Turkcell müşterileri, tek seferli olarak TÖHAŞ mobil ödeme işlem ücreti olarak 24.99 TL öderlerken, aksesuarlar için 14 TL, tablet ve bilgisayarlar içinse 11 TL ödeme yapıyorlar.

Bu yazımızda TÖHAŞ ile ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu