Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Türk Telekom Fatura Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Türk Telekom Fatura Borcu Ödenmezse Ne Olur? Faturalı hat kullanan Türk Telekom müşterileri, zaman zaman fatura borçlarının yüksek meblağlarda gelmesi yüzünden fatura borçlarını ödeme tarihini erteleyebiliyorlar.

Bu durum, genellikle faturalı müşterilerin tarifeleri kapsamında yer alan sms, dakika ve internet kullanımlarını aşmalarından kaynaklanıyor.

Tarife aşımı doğrultusunda fatura borcu umduğundan kat ve kat daha fazla gelen müşteriler; borçlarını maddi açıdan daha ferah oldukları bir dönemde ödemeyi tercih ediyorlar.

Lakin fatura borcunun zamanında ödenmemesi yani son ödeme tarihinin birkaç gün dahi olsa geciktirilmesi; müşterilerin gecikme zammına maruz kalması ile sonuçlanıyor.

Üstelik faturasını ödememekte direten müşteriler, 2-3 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde Türk Telekom tarafından icraya veriliyor.

Bu yazımızda Türk Telekom faturalı hat kullanan müşteriler için Türk Telekom fatura borcu ödenmezse ne olur? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Türk Telekom müşterilerinin faturalarını en son hangi tarihte ödeyebilecekleri fatura kesim tarihi sonrasında müşterilerin hattına sms ile gönderiliyor.

Yani müşteri, faturasına dair son ödeme tarihini aldığı sms sayesinde öğrenebiliyor.

Müşteriler; fatura kesim tarihinden sonraki 15 gün içerisinde faturalarını diledikleri zaman ödeyebiliyorlar.

Yani fatura kesim tarihini takip eden 15. gün son ödeme tarihi olarak kabul ediliyor.

Türk Telekom Fatura Ödenmezse Ne Olur?

Fatura borcunun son ödeme tarihinde de ödenmemesi halinde müşteriler, geciktikleri her gün için gecikme zammı ödemek zorunda kalıyorlar.

Yani müşteri, son ödeme tarihini 3 gün geçirdikten sonra faturasını ödemek istediğinde 3 günlük gecikme zammını da faturasıyla birlikte ödüyor.

Türk Telekom fatura borcunun son ödeme tarihinden sonraki 1 hafta içerisinde de ödenmemesi durumunda ise müşterilerin hattı kısıtlanıyor.

Yani faturalı hat kullanan müşteri, hattı ile bir numarayı aramak ya da bir numaraya sms göndermek istediğinde bu isteğini gerçekleştiremiyor.

Üstelik internete de hiçbir şekilde bağlanamıyor.

1 haftalık süre içerisinde müşteriye gecikme zammı uygulanıyor ve gecikme zammı, müşterinin bir sonraki yani en yakın faturasına yansıtılıyor.

Son ödeme tarihinden sonra kişiye verilen ek 1 haftalık süre içerisinde de fatura ödenmediğinde 3 gün sonra kişinin hattı tam anlamıyla kapanıyor yani servis dışı oluyor.

Son ödeme tarihinden sonraki 10.günde kişi, artık aranamıyor ve bu numaraya ne yazık ki sms de gönderilemiyor.

Kapanan hatta ait numarayı arayan kişiler; ‘Aradığınız numara, geçici olarak servis dışıdır’ sesli yanıtı ile karşılaşıyorlar.

**Türk Telekom fatura borcunun son ödeme tarihinde ödenmemesi, son ödeme tarihinden bir iki gün geçtikten sonra ödenmesi bile kişinin Türk Telekom puanına olumsuz bir şekilde yansıyor ve müşterinin puanını düşürüyor.

Puanı düşen müşteriler ise tarifelerine ek yani faturaları üzerine taksitle akıllı telefon ya da farklı bir cihaz satın alabilme şansını kaybetmiş oluyorlar.

Bu yüzden Türk Telekom müşteri skoru yani puanı ile yeni bir akıllı telefon almayı düşünen faturalı hat müşterilerinin fatura son ödeme tarihini bir gün bile geçirmemeleri ve faturalarını zamanında ödemeleri gerekiyor.

Türk Telekom Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır?

Hattı sınırlanan ya da tamamen kapatılan kişiler, borçlarını ödedikleri takdirde hatları birkaç saat içerisinde açılıyor.

Kişinin tamamen kapanan yani servis dışı olan hattını açtırabilmesi için aynı zamanda gecikme zammının yanı sıra hat açma kapama bedelini de ödemesi gerekiyor.

Yani hattı geçici olarak servis dışı kalan kişiler, hatlarını açtırmak istediklerinde toplam birikmiş fatura borçlarını, gecikme zamlarını ve hat açma kapama ücretini ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu yüzden de faturalı hat kullanan tüm müşterilere fatura borçlarını son ödeme tarihlerini fazla geçirmemelerini öneriyoruz.

Türk Telekom Faturası Ödenmezse Kaç Günde Kapanır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi fatura borcu, son ödeme tarihinden maksimum 10 gün sonra geçici de olsa kapanıyor yani servis dışı oluyor.

Türk Telekom Hat Açma Kapama Bedeli 2021

2021 tarihinden itibaren hattını açtırmak ya da kapattırmak isteyen kişilerin hat açma ve kapama bedeli olarak 31.90 TL ödemeleri gerekiyor.

Son ödeme tarihi geçen faturalar için müşteriler, aylık %1,6;  günlük %0.0533 oranında gecikme zammı da ödüyorlar.

Gecikme faizi; kişinin faturasının son ödeme tarihinden sonraki günlere uygulanıyor.

Türk Telekom Fatura Borcu Ödenmezse Ne Zaman İcralık Olunur?

Fatura son ödeme tarihinin üzerinden 10 gün geçtiğinde kişinin hattının kapandığından yukarıda bahsetmiştik.

Müşterinin hattı servis dışı olduğunda Türk Telekom, müşterisine borcunu taksitle ödemesini teklif ediyor.

Bu teklifi kabul eden faturalı müşteriler, borçlarını taksitlendirebiliyorlar.

Bu teklifi kabul etmeyenler ise fatura son ödeme tarihinden 2-3 ay sonra icralık oluyor.

Yani Türk Telekom; borcu tahsil etmek için kişiyi mahkemeye veriyor.

Bu durumda mahkemeye verilen kişinin avukat ve dosya masraflarını da ödemesi gerekiyor.

Kısacası müşterinin borcu, giderek katlanıyor.

İcraya verilen müşteri, dilerse borcunu taksitlendirerek, ödeyebiliyor. Kredi kartına taksit yaptırarak ya da avukata elden taksitle borcunu ödeyebiliyor.

Aksi halde müşterinin önce maaşına, maaşı yoksa gayrimenkullerine, gayrimenkulü de yoksa bu sefer arabasına haciz geliyor.

Günümüzde müşterilerin borcu; ev eşyalarına haciz konarak, tahsil edilemiyor.

Bu yazımızda kısaca Türk Telekom fatura borcu ödenmezse ne olur? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu