Turkcell Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama

Turkcell Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme; Faturalı bir hat satın almayı ve faturalı hat kullanmayı tercih eden pek çok müşteri; kimi zaman başka bir tarifeye geçmeyi veya farklı bir GSM operatöründen hizmet almayı tercih edebiliyor.

Bu durumda müşterilerin aklına ilk gelen sorular arasında taahhütlerinin yani hizmet aldıkları operatör ile imzaladıkları sözleşmenin ne zaman sona ereceği yer alıyor.

Taahhüt süresi sona ermeden müşterilerin sözleşmeyi iptal etmeleri, cayma bedeli ödemek zorunda kalmalarına yol açtığından müşteriler; taahhüt bitiş tarihini öğrenerek, cayma bedelini hesaplamak isteyebiliyor.

Sözleşme bitimine az bir süre kalan kişiler, genellikle sözleşme yani taahhüt bitiş tarihini beklemeyi tercih ederken, faturalı hattını kullanmaya başlayalı henüz birkaç ay olan kişiler ise bir an önce cayma bedelini ödeyip, yeni tarifelerine geçmeyi düşünebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca tüm Turkcell faturalı hat kullanan müşteriler için Turkcell fatura taahhüt sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Turkcell fatura taahhüt bitiş tarihi öğrenme yöntemlerine değinmeye, kısaca konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Turkcell Taahhüt Nedir?

Kelime anlamı ‘üstlenme, üstüne alma’ olan taahhüt; hukuki anlamda ise müşterinin hizmet ya da ürün satın aldığı firma ya da kurum ile sözleşme yapması, sözleşme kapsamında sözleşmede belirtilen yükümlülükleri yerine getireceğine dair söz vermesi anlamına geliyor.

Söz konusu GSM operatörleri olduğunda ise kişinin taksitle satın aldığı ürün ya da hizmete dair ödemelerini düzenli bir şekilde yapacağına aynı zamanda belirli bir süre boyunca hizmet alacağına söz verdiğini gösteriyor.

Örneğin, kampanya kapsamında 12 ay taksitle akıllı telefon satın alan kişi, 12 ay boyunca aynı tarifede kalacağına dair söz verip, sözleşmeyi imzaladığında bir sorumluluğu üstlenmiş oluyor.

Müşterinin tarife indiriminden ve taksit imkanından yararlanabilmesi, 12 ay boyunca tarifesinden çıkmayacağına sözleşme ile bağlı kılındığından sözleşme taahhüt süresi dolmadan tarifeden ayrılan kişi, bu durumda cayma yani sözleşmeyi erken iptal etme bedeli ödemek zorunda kalıyor.

Turkcell Cayma Bedeli Nedir?

Bir firma ya da kurum ile sözleşme imzalayan ve yükümlülük üstlenen kişinin sözleşme sona ermeden sözleşmeden ayrılmak istemesi halinde firma ya da kuruma ödemesi gereken bedele cayma bedeli ismi veriliyor.

Cayma bedeli; kişinin yararlandığı indirimleri, ücretsiz bir şekilde aldığı hizmeti ve kampanya kapsamında faydalandığı diğer hizmet ya da ürünleri de kapsıyor.

Örneğin, Turkcell kampanyası kapsamında 12 ay boyunca aynı tarifede kalacağına söz veren kişi, 6. ayın sonunda kampanyadan ayrılmak istediğinde yararlandığı tüm indirimleri iade etmekle yükümlü oluyor.

Turkcell Fatura Taahhüt Bitiş Tarihi Öğrenme 2021

Turkcell müşterileri fatura taahhüt bitiş tarihini Turkcell müşteri hizmetleri numarası 0532 532 00 00 arayabilir yada Turkcell mağazalarına gidebilirsiniz. Ayrıca taahhüt bitiş tarihini öğrenmek için Turkcell online işlemler menüsüne giriş yaparak tarifelerim ve faturalarım adımı takip ederek öğrenebilirler.

Turkcell Taahhüt Sorgulama 2021

Turkcell taahhüt sorgulama işlemi sayesinde müşteriler, sözleşme bitim tarihini, kaç aydır sözleşme kapsamındaki haklardan, indirimlerden ve tarifelerden yararlandıklarını da öğrenebiliyorlar.

Turkcell cayma bedelini Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak, Turkcell mağazaları ve Turkcell online işlemler menüsünde bulunan tariflerim adımı takip ederek öğrenebilirler.

Taahhüt sorgulama işlemi sayesinde Turkcell faturalı hat sahibi müşteriler, ödemeleri gereken cayma bedelini de hesaplama şansını elde ediyorlar.

Taahhüt yani cayma bedeli sorgulama işlemi birkaç farklı şekilde yapılabiliyor.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Turkcell Müşteri Hizmetlerini Arayarak Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell müşteriler, 532 ya da 532 532 00 00 şeklinde olan Turkcell Müşteri hizmetleri numaralarını arayarak, müşteri temsilcisine bağlanabiliyor ve taahhüt sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

Yani sözleşme bitimine ne kadar bir süre kaldığını, sözleşmeden caymaları halinde ödemeleri gereken miktarı müşteri temsilcisinden öğrenebiliyorlar.

Bu işlemler, tamamen gizlilik çerçevesinde yürütüldüğünden müşteri temsilcisi yalnızca hattın sahibine bilgi veriyor.

Bu noktada hat sahibine birkaç güvenlik sorusu yöneltiliyor.

Turkcell Bayiliklerine Giderek Fatura Taahhüt Sorgulama

Müşteriler, tüm aboneliklerine, yararlandıkları kampanyalara ve fatura taahhütlerine dair sorgulama işlemi amacıyla Turkcell bayiliklerine de gidebiliyorlar.

Bayiliklerde satış ve müşteri temsilcileri, bu bilgileri sadece faturalı hattın sahibine veriyor.

Yani hat sahibinin annesinin, kardeşinin ya da eşinin bile taahhüt sorgulama şansı bulunmuyor.

Bu yüzden de sözleşme bitiş tarihini öğrenmek isteyen Turkcell faturalı hat müşterisinin kimliğiyle birlikte bizzat bayiliğe kendi gitmesi gerekiyor.

İnternet Üzerinden Fatura Taahhüt Sorgulama

Günümüzde pek çok işlem gibi fatura taahhüt sorgulama ve sözleşme bitiş tarihi öğrenme işlemi de internet üzerinden hızlıca yapılabiliyor.

Faturalı hattına dair sözleşmenin ne zaman sona ereceğini öğrenmek isteyen müşteriler, turkcell.com.tr sitesi ya da Turkcell Dijital Operatör uygulaması üzerinden bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden fatura taahhüt bitiş tarihini nasıl öğrenebileceğinizi adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • İlk olarak kullanıcı bilginiz ve şifrenizle turkcell.com.tr sitesine giriş yapın.
  • Ardından ana sayfanın en altındaki kategoriler arasından ‘İşlem Merkezi’ kategorisini tercih edin.
  • Daha sonra İşlem Merkezinin alt menüsü olan ‘Paket ve Tarifelerim’ menüsüne tıklayın. Paket ve Tarifelerim menüsüne tıkladığınızda paketinize ve tarifenize dair ‘kalan kullanımlarınızı’ rahatlıkla görebiliyorsunuz.
  • Detaylı bilgi seçeneğine tıklayarak, sözleşmenizin ne zaman sona ereceğine, kaç aydır aynı tarifeyi kullandığınıza ulaşabiliyorsunuz.
  • Böylelikle ortalama da olsa ödemeniz gereken cayma bedelini de kendiniz hesaplayabiliyorsunuz.

Turkcell.com.tr sitesi sayesinde taahhüt sorgulama işlemini pc, bilgisayar ya da tablet girişlerinde yukarıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı cihazlarınızdan turkcell.com.tr sitesine giriş yaptığınızda ise ana sayfanın hemen solundaki kategorilerden ‘İşlem Merkezi’ne, daha sonra Paket ve Tarifelerime tıklamanız gerekiyor.

Dijital Operatör uygulaması girişlerinde ise Dijital İşlem Merkezi—Tarife ve Paketlerim kategorilerine tıklamalısınız.

Turkcell Faturalı Hat Taahhüt Bitince Ne Olur?

Taahhüt bitiş tarihine kısa bir süre kala Turkcell müşteri hizmetleri, müşterisini arayarak, konuya dair bilgi veriyor.

Aynı zamanda müşterilere taahhüt süresinin yakında sona ereceğine, indirim ve kampanyalardan yararlanma süresinin biteceğine dair sms de gönderiyor.

Taahhüt süresi dolmasına rağmen Turkcell tarifelerinden birine geçmeyen kişi, eski tarifesini indirimsiz ve kampanyasız bir şekilde kullanmaya devam ediyor.

Bu durum, kişinin ay sonu kabarık bir fatura ile karşılaşması ile sonuçlanabiliyor.

Bu yüzden faturalı hat sahibi tüm müşterilerin henüz taahhüt süresi dolmadan Turkcell bayiliklerine giderek ya da müşteri temsilcisini arayarak, taahhüt bitişinin yaklaştığına ve yeni tarifeye geçmek istediğine dair bir talepte bulunmaları gerekiyor.

Müşteriler, bu noktada eski tarifesini yenilemeyi tercih edebileceği gibi başka bir tarifeye de geçebiliyorlar.

Yıllık abonelik, aynı zamanda Turkcell Dijital Operatör uygulaması üzerinden de hızlıca yenilenebiliyor.

Turkcell Yıllık Abonelik Nasıl Yenilenir?

Dijital Operatör uygulamasına giriş yaptıktan sonra sayfanın hemen altındaki ‘Kampanyalarım’ kategorisine tıklayıp, faturalı hattınıza ait tarife ve paketinize dair aboneliğinizi ve diğer Turkcell aboneliklerinizi kolaylıkla yenileyebilmeniz mümkün!

Hala Turkcell Dijital Operatör uygulamasını kullanmıyorsanız; tarife ve paket yenileme, paket satın alma, TL yükleme, fatura ödeme vb. işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilmenizi sağlayan bu uygulamayı Google Play Store ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

Turkcell Cayma Bedeli Ne Kadar?

Turkcell cayma bedeli hesaplanırken, kişinin tarife ve paketinin indirim kapsamında olup olmadığının yanı sıra farklı etmenler de dikkate alınıyor.

Örneğin 50 TL’lik bir tarifeye indirimli aylık 40 TL’ye üye olan kişi, 5 ay bu tarifede kaldığında her ay için 10 TL yani toplamda 50 TL bir ücreti geri ödüyor.

Bu bedele vergiler ve diğer hizmetler de ekleniyor.

Cayma bedeli hesaplanırken nelerin dikkate alındığını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Tarife ve paketin kaç aydır indirimli kullanıldığı
  • Vergiler
  • Hizmet bedeli
  • Kampanya kapsamında alınan cihazlar

Yukarıdaki tüm hesaplamalar doğrultusunda toplam ödenmesi gereken cayma bedeli, müşterinin son faturasına yansıtılıyor.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Cayma bedelinin son fatura ile birlikte ödenmesi gerekiyor. Cayma bedelini de içeren fatura ödenmediğinde ise ilk olarak kişinin hattı kapatılıyor.

Fatura ve cayma bedelinin yanı sıra gecikme zammının da müşteri tarafından ödenmesi gerekiyor. Hattı kapanan kişiye Turkcell tarafından toplam bedeli taksitli bir şekilde ödemesi teklif ediliyor.

Bu teklifin reddedilmesi halinde Turkcell tarafından hattın kapatılmasından yaklaşık bir ay sonra icra davası açılıyor. Kişi icralık olduğunda ilk olarak maaşı haczediliyor. Şayet kişinin maaşı yoksa gayrimenkulüne haciz geliyor.

Müşterinin üzerine kayıtlı gayrimenkulü de yoksa arabasına haciz geliyor.

Günümüzde kişinin ev eşyalarına ise haciz konulamıyor.

Bu yazımızda Turkcell fatura taahhüt bitiş tarihi öğrenme yollarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu