Türk Telekom Fatura Son Ödeme Günü Değiştirme

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Günü Değiştirme 2024; Faturalı hat sahibi olan Türk Telekom müşterileri kendilerine Türk Telekom tarafından sunulan fatura kesim tarihlerinden birini tercih ederek, her ay belirlenen fatura son ödeme tarihine kadar faturalarını ödeyebiliyorlar.

Fatura son ödeme tarihini değiştirmek isteyen müşterilerin ise ilk olarak fatura kesim tarihini değiştirmeleri gerekiyor.

Yani fatura son ödeme tarihini tek başına değiştirebilmenin Türk Telekom’da ve diğer GSM operatörlerinde herhangi bir yöntemi bulunmuyor.

Fatura kesim tarihiyle birlikte müşterilerin fatura son ödeme tarihi de belirlenmiş oluyor.

Bununla birlikte kimi zaman faturalı hat kullanan müşteriler, fatura son ödeme tarihlerinde dolayısıyla da fatura kesim tarihlerinde değişikliğe gitmek isteyebiliyorlar.

Özellikle faturasını kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek ödemek isteyen kişiler, kredi kartı hesap kesim tarihiyle paralel bir şekilde fatura son ödeme tarihi belirlemeyi düşünebiliyorlar.

Bazen de yüksek fatura borcu ile karşılaşan müşteriler, tekrar aynı durumla karşılaştıklarında maddi sıkıntıya düşmeden faturalarını ödeyebilmeleri için fatura son ödeme tarihini maaş aldıkları güne yakın olarak tercih edebiliyorlar.

Bu yazımızda Türk Telekom müşterileri için Türk Telekom fatura günü değiştirme işlemi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Türk Telekom fatura kesim tarihi değişikliği ile ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Türk Telekom Son Ödeme Tarihi Nedir?

En genel tanımıyla fatura kesim tarihi, faturalı bir hat ve tarife kullanan müşterilerin en son fatura dönemlerine dair internet, sms, dakika ve diğer kullanımlarının ücretlendirildiği ve müşterinin faturasına yansıtıldığı yani faturanın oluşturduğu günü tanımlıyor.

Fatura kesim tarihi sonrasında müşterilerin genellikle 15 gün içerisinde faturalarını ödemeleri gerekiyor.

Lakin Türk Telekom tarafından yapılan son bir değişiklikle artık faturalar, fatura kesim tarihinden sonra maksimum 15 gün içerisinde ödenmiyor.

Yapılan değişikliğe göre müşterilerin belirli günlerde faturalarını ödemeleri gerekiyor.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihleri

Kısa bir süre önce yapılan güncellemeye göre Türk Telekom müşterilerin fatura son ödeme tarihlerinde değişikliğe gidildi.

Yapılan güncellemeye göre hazırlanan yeni fatura son ödeme tarihlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Aralık ayı itibariyle;

  • Eskiden her ayın 7’si olan fatura son ödeme tarihi her ayın 8’i
  • Her ayın 16’sı olan fatura son ödeme tarihi her ayın 8’i
  • Her ayın 22’si olan fatura son ödeme tarihi her ayın 16’sı
  • Her ayın 18’i olan fatura son ödeme tarihi her ayın 12’si

olarak güncellendi.

2024 yılı Ocak ayı itibariyle ise her ayın 5’i olan fatura son ödeme tarihinin her ayın 1’i olması kararlaştırıldı.

Eskiden müşteriler, fatura kesim tarihinden sonraki 15. gün sona erene dek faturalarını gecikme zammı ile karşılaşmadan ödeyebiliyorlardı.

Yeni yapılan güncelleme ile fatura son ödeme tarihleri, her ayın 8’i, 12’si, 16’sı ya da 5’i olarak belirlendi.

Yani müşteriler, fatura kesim tarihlerine göre 4 farklı son ödeme tarihine kadar faturalarını ödeyebiliyorlar.

Müşterilerin fatura son ödeme tarihini değiştirmek için fatura kesim tarihlerini de değiştirmeyi unutmamaları gerekiyor. Çünkü son ödeme tarihi, fatura kesim tarihi doğrultusunda belirlenmeye devam ediyor.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Türk Telekom fatura son ödeme tarihinizi değiştirebilmeniz için birden çok yöntemden yararlanabilmeniz mümkün.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini Arayarak Fatura Son Ödeme Tarihi Değiştirme

444 1 444 şeklinde olan Müşteri Hizmetleri numarasını çevirdikten ve müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra ondan fatura son ödeme tarihinizi öğrenebileceğiniz gibi son ödeme tarihinizle birlikte kesim tarihinizi de hızlıca değiştirebilirsiniz.

Türk Telekom Mağaza ya da Bayiliklerinden Fatura Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Size en yakın ya da herhangi bir Türk Telekom mağaza ya da bayiliğine giderek, satış temsilcisine fatura kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi belirtebilir ve değişiklik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Faturalara dair tüm işlemler sadece hattın yasal sahibi tarafından gerçekleştirilebildiğinden mağaza ya da bayiliğe son ödeme tarihi değişiklik başvurusu için giderken yanınızda TC kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı götürmeyi asla unutmamalısınız!

Türk Telekom Online İşlemler Üzerinden Fatura Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Fatura son ödeme tarihinizi yani kesim tarihinizi Online İşlemler uygulaması üzerinden kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Faturalı hattınıza ait telefon numaranız ve şifrenizle Online İşlemler uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Şifreniz yoksa ŞİFRE yazıp, bu kısa mesajı 9520’ye gönderip, şifrenizi alabilirsiniz.

Online İşlemler’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla sayfanın üstündeki MOBİL seçeneğine, daha sonra da yeni sayfanın solundaki Faturalarım seçeneğine ve en nihayetinde fatura detayları alt menüsüne tıklamalısınız.

Fatura detaylarına tıkladığınızda fatura kesim tarihinizi ve son ödeme tarihinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda fatura kesim tarihini de diğer seçenekler arasından değiştirebilirsiniz.

Türk Telekom müşterilerine 5 farklı fatura kesim tarihi ve 4 farklı fatura son ödeme tarihi sunuyor.

Fatura kesim tarihlerine bakarak ve yukarıda bahsettiğimiz yeni güncel liste ile karşılaştırarak, seçmek istediğiniz fatura son ödeme tarihi doğrultusunda fatura kesim tarihinizi de güncelleyebilirsiniz.

Fatura son ödeme tarihi görüntüleme, fatura kesim tarihi öğrenme, fatura ödeme, yeni bir paket satın alma vb. hattınıza dair tarife, paket ve kullanım vb. işlemleri tek bir tıkla gerçekleştirebilmek için Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını Google Play Store ya da Apple Store üzerinden de akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

Alternatif olarak akıllı telefonunuzdan *124# tuşlayarak, fatura son ödeme tarihinizi karşınıza çıkan ana ekrandan öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Türk Telekom fatura son ödeme tarihini kaçıran kişiler, ödemeyi geciktirdikleri her gün için günlük %0.033; ay bazında ise aylık %1.16 oranında gecikme zammı ödemekle yükümlü oluyorlar.

Fatura gününü kaçıran müşterilere ek süre olarak 7 gün veriliyor. 7 gün içerisinde de ödeme yapılmadığında müşterinin hattı kısıtlanıyor yani müşteri, faturalı hattı ile arama yapamıyor ve sms gönderemiyor.

Hattı kısıtlanan faturalı müşterilere, 3 gün daha ek süre veriliyor. Ödeme yapılmazsa, bu durumda kişinin hattı kapanıyor ve hat, aranılamıyor ve sms atılamıyor. Yani artık bu numarayı çeviren kişiler, hat sahibine ne yazık ki ulaşamıyorlar.

Hattı kapanan müşterinin hattını açtırmak için gecikme zammının yanı sıra hat açma bedeli olarak da 31.90 TL ödemesi gerekiyor.

Borcunu ödeyemeyecek durumda olan müşteriler, taksitlendirmeye giderek, borçlarını yapılandırabiliyor yani taksitle ödeyebiliyorlar.

Fatura son ödeme tarihinin üzerinden maksimum 2-3 ay geçmesine rağmen fatura ödenmediyse ya da taksitlendirme de yapılmadıysa müşteri, artık icraya veriliyor.

Avukat, dosya ve dava masrafları da faturaya yansıtıldığından müşterinin oldukça yüklü bir bedel ödemesi gerekebiliyor.

İcraya verilen faturalı müşteriler bile kabarık fatura borçlarını taksitle ödeyebiliyorlar.

Taksitle ödemeyen müşterilerin ise önce maaşlarına, maaşları yoksa gayrimenkullerine o da yoksa üzerlerine kayıtlı araçlarına haciz geliyor.

Bu yazımızda kısaca Türk Telekom fatura kesim tarihi değişikliği nasıl yapılır? Türk Telekom fatura son ödeme tarihi ne zaman? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Türk Telekom faturalı hat müşterisiyseniz; konuya dair soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu